GODIŠNJICA PRIJEMA SRBIJE U VIJEĆE EVROPE

Dačić bojkotuje Strazbur zbog Kosova

Dacic

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da nema namjeru da danas ide u Strazbur, povodom 20 godina od prijema Srbije u Vijeće Evrope, ukoliko će dan kasnije Kosovo biti primljeno u tu instituciju.

On je na konferenciji za novinare kazao da se na 10 godina Briselskog sporazuma najavljuje da će Komitet ministara Vijeća Evrope otpočeti proceduru prijema Kosova u tu instituciju.

"Kosovo 10 godina nije ispunilo svoje obaveze iz Briselskog sporazuma i zbog toga treba da bude nagrađeno i da na taj dan bude započeta procedura za njegov prijem u Vijeće Evrope. To je poruka da Kosovo može da radi šta hoće", izjavio je Dačić.

Šef diplomatije je rekao da Vijeće Evrope do sada nikada nije primio neki entitet koji nije država i da nije moguće razgovarati o odbrani integriteta Ukrajine, a da nema razgovora o integritetu Srbije.

"Da li se smirila situacija na Kosovu? Da li smo napredovali u formiranju Zajednice srpskih opština? Apsolutno nemam namjeru da odem u Strazbur, a da oni dan poslije počnu proceduru o prijemu Kosova u Vijeće Evrope", izjavio je Dačić.

Kosovo je zahtjev za članstvo predalo u maju 2022. godine, a da bi bilo uzeto u razmatranje potrebna je dvotrećinska podrška u Komitetu ministara Vijeća Evrope.


Znate više o temi ili prijavi grešku