
Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić iznenada je boravio u Banjoj Luci, gdje se sastao s predsjednikom entitetske vlade Radovanom Viškovićem, osobom protiv koje je Tužilaštvo BiH ranije pokrenulo istragu zbog sumnji na ratne zločine.
Ova nenajavljena posjeta izaziva dodatne tenzije u ionako osjetljivim političkim odnosima unutar Bosne i Hercegovine.
Tokom sastanka, koji se desio mimo prethodne najave ili zvanične koordinacije s institucijama BiH, Dačić i Višković razgovarali su o političkoj i sigurnosnoj situaciji u entitetu RS, ali i šire u regiji. Poseban fokus stavljen je na „sigurnosne izazove“, kao i na status zajedničkih infrastrukturnih i institucionalnih projekata koje provode Srbija i RS.
Na dnevnom redu bio je i prijedlog održavanja zajedničke sjednice vlada Srbije i RS-a, što bi bilo još jedno institucionalno učvršćivanje saradnje Beograda i Banje Luke izvan okvira centralnih institucija Bosne i Hercegovine.
Višković je u ime entitetske vlasti zahvalio Dačiću na dolasku povodom obilježavanja 80 godina od pobjede nad fašizmom i istakao „stalnu podršku Srbije Republici Srpskoj“. U porukama koje su stigle s ovog sastanka, naglašena je „istorijska žrtva srpskog naroda za slobodu“ i potreba da se 9. maj kontinuirano obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom.
Sastanku je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan, što dodatno potvrđuje da se razgovaralo i o pitanjima unutrašnje bezbjednosti i saradnje policijskih struktura.
Ono što izaziva posebnu pažnju jeste Dačićeva spremnost da se sastaje sa zvaničnicima koji se nalaze pod istragom državnog pravosuđa BiH, bez konsultacija s institucijama u Sarajevu. Ovakvim potezima Beograd dodatno podriva ionako krhku međuentitetsku i međuetničku ravnotežu u BiH.
Iako zvanični Beograd često tvrdi da podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ovakvi posjeti bez prethodne najave i protokolarnog dogovora jasno pokazuju političko favorizovanje entitetskih vlasti RS, što je u suprotnosti s diplomatskom praksom i poštovanjem državnih institucija susjedne zemlje.
Ostaje da se vidi kako će reagovati zvanične institucije BiH, kao i međunarodna zajednica, naročito u kontekstu sve češćih jednostranih poteza koji dolaze iz Banje Luke i sve izraženije podrške koju tim potezima pruža zvanični Beograd.