"NOVAC KAO POKUŠAJ UTICAJA NA SUDSKU ODLUKU?"

Demokratska fronta poziva Konakovića da reaguje na sumnjivu donaciju Hrvatske Evropskom sudu

DF komsic
Foto © DF

Demokratska fronta (DF) uputila je hitan zahtjev državnom ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakoviću, tražeći da od Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske zatraži objašnjenje zbog navodnog pokušaja pritiska na Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.

DF smatra da je Hrvatska poslala pogrešnu poruku donirajući 100.000 eura Evropskom sudu uoči presudne rasprave u slučaju "Kovačević," u kojem je sud već presudio protiv etnički diskriminatornog sistema glasanja u Bosni i Hercegovini.

Ova donacija, prikazana kao doprinos za rješavanje zaostalih slučajeva, izazvala je burne reakcije u BiH, posebno jer dolazi u trenutku kada Hrvatska otvoreno pokušava osporiti presudu koja zagovara političko pravo na građansko predstavljanje, umjesto etnički ograničenog modela.

Slaven Kovačević, apelant u ovom predmetu, podnio je žalbu Evropskom sudu za ljudska prava tvrdeći da su mu kao građaninu Sarajeva narušena izborna prava, jer ne može glasati za sve članove Predsjedništva BiH, niti za delegate u Dom naroda BiH. Sud je stao uz apelanta, navodeći da trenutni sistem, koji favorizuje etničku pripadnost, ograničava demokratske slobode i prava, što jasno pokazuje potrebu da BiH konačno pređe sa etničkog na građanski model političkog predstavljanja.

DF upozorava da je donacija Hrvatske opasan potez koji potencijalno može ugroziti pravnu nezavisnost Evropskog suda za ljudska prava i izvršiti pritisak na sudije. "Donacija u trenutku kada Hrvatska aktivno pokušava srušiti presudu, pokazuje neprimjereno ponašanje prema radu Evropskog suda, a posebno prema suverenitetu Bosne i Hercegovine i prava njenih građana", stoji u saopštenju DF-a.

Iz DF-a pozivaju Konakovića da hitno uputi protestnu notu Hrvatskoj, čime bi se jasno osudila svaka vrsta političkog uticaja na Evropski sud. Poručuju da je osnovno demokratsko pravo svakog građanina, bez obzira na etničku pripadnost, da ima jednak pristup izborima u državi u kojoj živi, bez ikakvih diskriminacija, koje direktno podrivaju principe demokratije.