
Vrijednost depozita koje Republika Srpska drži u bankama pokriva samo 36% svojih obaveza prema bankama, dok Federacija BiH ima depozite koji pokrivaju čak 76% svojih dugovanja. Ovo ukazuje na to da je FBiH dvostruko likvidnija od RS.
Ovakva situacija znači da, iako je likvidnost Republike Srpske značajno niža u odnosu na Federaciju, država još uvijek nije potpuno iscrpila svoje mogućnosti povlačenja likvidnih sredstava iz bankarskog sistema. Međutim, povlačenje svih raspoloživih sredstava je nemoguće jer vlast mora održavati minimalni novčani saldo na računima kako bi ispunjavala tekuće obaveze.
Ova relativna stabilnost ne znači da je ekonomska situacija dobra. RS je zapala u začarani krug zaduživanja, što dodatno opterećuje budžet. Planirano zaduženje za ovu godinu iznosi 810 miliona KM, a najveći dio tih sredstava biće pribavljen na domaćem tržištu. Ovaj preusmjeravanje kredita prema domaćim izvorima ima ozbiljne negativne posljedice po privredu RS, jer se time uskraćuju sredstva potrebna za podršku razvoju.
Usprkos tome, blokade i sankcije koje su vlasti u RS prvobitno ignorisale, sada postaju sve veći izazov. Održavanje socijalnog mira i isplata plata i penzija ostaju prioriteti, dok se druge obaveze zanemaruju.
Rješenje bi moglo biti reprogramiranje postojećih dugova, čime bi se produžila otplata, smanjio anuitet i oslobodio prostor za bolju fiskalnu stabilnost. U suprotnom, RS će morati pribjeći fiskalnoj konsolidaciji, što podrazumijeva povećanje poreza za stanovništvo i privredu, kao i smanjenje budžetskih rashoda. To bi moglo dovesti do smanjenja investicija i subvencija za privredu, što bi dugoročno usporilo privredni rast i pogoršalo životni standard.
Alternativa bi bila ponovno otvaranje pregovora s MMF-om, s obzirom na niske kamatne stope koje trenutno omogućavaju povoljnije uvjete za zaduživanje.