Skandal u međunarodnoj misiji: Ignorisanje državnih simbola, zaobilaženje institucija i upitna lojalnost Predraga Mirnića
Bukurešt, Beograd ili Banja Luka? Ponašanje oficira za vezu Bosne i Hercegovine u Centru za sprovođenje zakona u Jugoistočnoj Evropi (SELEC) više podsjeća na lošu parodiju diplomatskog predstavnika entiteta, nego na ozbiljnog državnog službenika.
Predrag Mirnić, oficir za vezu BiH pri SELEC-u, ozbiljno krši međunarodne sigurnosne protokole, zanemaruje utvrđene institucionalne kanale komunikacije i koristi svoju funkciju za promoviranje entiteta RS – sve to na štetu države koju bi trebao predstavljati.
Prema dostupnim informacijama, umjesto da koristi strogo propisane zaštićene komunikacijske kanale preko Nacionalne kontakt tačke koja se nalazi u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, Mirnić samoinicijativno komunicira s drugim policijskim agencijama elektronskom poštom – mimo bilo kakvih sigurnosnih mjera.
Takvo ponašanje direktno krši odredbe SELEC Konvencije koja jasno definiše protokole razmjene informacija. Nacionalna kontakt tačka postoji upravo zbog toga da bi osjetljive informacije bile distribuirane na siguran, transparentan i kontrolisan način. Zaobilaženje te strukture otvara prostor za ozbiljne sigurnosne propuste, pa čak i curenje povjerljivih operativnih podataka.
Mirnićevo ponašanje, međutim, ne staje na samovolji u načinu komunikacije. Njegovo djelovanje u Bukureštu predstavlja otvoreno institucionalno podrivanje autoriteta Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, stvarajući paralelne tokove informacija i haos u državnim strukturama.
Simbolika sve govori: Grb MUP-a RS umjesto simbola BiH
Još jedan zabrinjavajući aspekt ponašanja ovog službenika jeste njegov vizuelni i identitetski nastup u međunarodnom okruženju. Na profilima aplikacija koje koristi i za službene potrebe, Mirnić koristi simbol MUP-a RS uz logo SELEC-a. Nezvanična, ali vrlo jasna poruka svim njegovim međunarodnim kontaktima glasi: ne predstavljam Bosnu i Hercegovinu, nego entitet RS.
Posebno je zabrinjavajuće da u zvaničnoj komunikaciji, uključujući i dokumente koji cirkulišu među državama članicama SELEC-a, Mirnić sebe ne potpisuje kao oficira za vezu BiH, već kao „glavnog inspektora MUP-a RS“. Ovakvo ponašanje ne samo da potkopava institucionalni integritet BiH, nego šalje poruku da državna funkcija može biti privatizovana u korist entitetskih i političkih interesa.
Institucije šute, a država plaća
O cijelom slučaju su obaviješteni i Ministarstvo sigurnosti BiH i Ministarstvo vanjskih poslova. Ipak, do danas nema nikakve reakcije. Mirniću nije ni sugerisano da prekine s ovakvim ponašanjem, a kamoli da je pozvan na odgovornost.
Ironično, upravo ta država koju svojim djelovanjem marginalizira – plaća njegovu misiju u SELEC-u. Mirnić prima platu iz državnog budžeta BiH putem Ministarstva sigurnosti, a uživa i diplomatski status te dodatna primanja u rangu ministra savjetnika. Sve to – da bi promovirao entitet, a ne državu.
Vrijeme je za institucionalnu reakciju
Vijeće ministara BiH, koje je u martu ove godine i imenovalo Mirnića na ovu poziciju, sada je na potezu. Postoje jasni mehanizmi da se utvrdi odgovornost – od provjere dokumentacije i komunikacija, do eventualnog pokretanja disciplinskog postupka. Ako se potvrdi da je Mirnić koristio entitetske simbole, komunicirao mimo propisanih kanala i predstavljao se u neslužbenom svojstvu, njegovo povlačenje sa pozicije mora biti samo prvi korak.
U ovom trenutku, država BiH mora jasno pokazati da ne toleriše zloupotrebu svojih međunarodnih pozicija za lične, entitetske ili političke agende. U suprotnom, slični slučajevi postaće pravilo, a ne izuzetak.
Funkcija oficira za vezu pri SELEC-u nije privatna, niti entitetska. Ona pripada državi Bosni i Hercegovini, a njen nosilac mora djelovati u interesu svih njenih građana. Ako Predrag Mirnić to nije u stanju – onda ne smije ni ostati na toj poziciji.
Država mora znati odgovoriti kada je njen suverenitet doveden u pitanje – pa makar i od strane vlastitog službenika.