diskriminacija zabranjena Ustavom

Diskriminacija u Bosni i Hercegovini i dalje široko rasprostranjena

Diskriminacija

Diskriminacija u Bosni i Hercegovini široko je rasprostranjena i veliki broj osoba svakodnevno je doživljava, poručeno je sa završne konferencije projekta "Evropska unija za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije". U projektu je učestvovalo više od dvije hiljade osoba, s ciljem unapređenja odgovora na diskriminaciju.

Iako je diskriminacija u Bosni i Hercegovini zabranjena Ustavom, međunarodnim konvencijama i domaćim zakonodavstvom, istraživanja potvrđuju da je u našoj državi značajno rasprostranjena.

Kroz ove zakone potvrđeno je da osobe koje doživljavaju diskriminaciju mogu da ostvare zaštitu od diskriminacije. U sklopu projekta radilo se na edukaciji u sudovima i tužilaštvima. Dio je to ciljeva koji su postavljeni kada je u pitanju predpristupni proces BiH.

Zaštita ljudskih prava, naglašeno je, nalazi se u središtu politika Evropske unije. Projekat čija je vrijednost 880.000 eura je implementiran u protekle tri godine. Od 2014. godine Evropska unija je pružila više od deset miliona eura u vidu pomoći Bosni i Hercegovini u usklađivanju i poboljšavanju zakonodavstva, kako bi se zaštitila ljudska prava, što uključuje i zakone koji regulišu porodično i rodnozasnovano nasilje.