
Dok bh. pravosudne institucije pokušavaju uvesti red i privesti Milorada Dodika i Nenada Stevandića pred sud zbog optužbi za rušenje ustavnog poretka, njih dvojica, po svemu sudeći, ne mare previše za potjernice.
Sud Bosne i Hercegovine raspisao je međunarodnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske i predsjednikom Narodne skupštine RS, ali se postavlja ključno pitanje – hoće li ih Interpol zaista staviti na crvenu listu ili će, poput Putina i Netanyahua, izbjeći međunarodni pravosudni stisak?
Bjegunci ili nedodirljivi političari?
Dodik se trenutno nalazi u povratku iz Izraela, i mirno najavljuje svoj povratak u RS kao da se ništa ne dešava.
"Čekaju me u narednim danima veoma važne aktivnosti za Republiku Srpsku, sve ćemo to obaviti i na miran način vratiti se u RS naredne sedmice", izjavio je Dodik.
No, postavlja se pitanje – kako je uopšte napustio BiH dok je za njim bila raspisana unutrašnja potjernica? Granična policija BiH, koja je po službenoj dužnosti bila obavezna da ga zaustavi, izgleda da je kolektivno zažmirila. Da li zbog političkog pritiska ili straha, ostaje nejasno.
Još veći misterij obavija slučaj Nenada Stevandića. On je, iako pod unutrašnjom potjernicom, uspio uredno napustiti BiH i vratiti se, kao da nikakva pravna procedura ne postoji. Možda je koristio neku vrstu "nevidljivog plašta", jer bh. institucije očigledno nisu primijetile njegov odlazak i povratak.
Da li Interpolova crvena potjernica uopšte važi za političare?
Međunarodna potjernica protiv Dodika i Stevandića formalno je proslijeđena Interpolu u Sarajevu i unesena u sistem, ali sve zavisi od centrale u Lionu, koja u roku od tri dana mora donijeti konačnu odluku. No, hoće li Interpol zapravo djelovati?
Pravni stručnjaci ističu da postoje dva ključna uslova za raspisivanje crvene potjernice:
Djelo za koje se terete mora biti prepoznato kao krivično u većini država.
Optužbe ne smiju imati političku pozadinu.
Miodrag Stojanović, advokat, ističe da je upravo druga tačka ključni problem u ovom slučaju: "Ako se procijeni da iza potjernice stoji politička motivacija, Interpol je može odbaciti. Slične situacije već smo vidjeli u svijetu, gdje se međunarodne potjernice ne izvršavaju."
Institucije RS tvrde – politički progon!
Vlada RS ne gubi vrijeme i već se poziva na član statuta Interpola, koji zabranjuje intervenciju u političkim slučajevima. Njihova argumentacija se vrti oko tvrdnje da je slučaj protiv Dodika i Stevandića "montiran" i da je pokrenut zbog odluka nelegalnog visokog predstavnika.
Bojan Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose, smatra da se ovdje ne radi o provođenju pravde, već o ograničavanju političkog djelovanja lidera RS: "Raspisivanje crvene potjernice je pokušaj da se spriječi Dodikovo i Stevandićevo međunarodno djelovanje, kako bi se ograničila njihova mogućnost da predstave svoju verziju političkih dešavanja u BiH."
SIPA i EUFOR odbili hapšenje – strah od eskalacije?
Situaciju dodatno usložnjava odluka SIPA-e da ne postupi prema standardnoj proceduri hapšenja, uz obrazloženje da bi to predstavljalo bezbjednosni rizik. Čak je i EUFOR odbio bilo kakvu asistenciju u ovom slučaju. Očigledno je da bi hapšenje Dodika i Stevandića u ovom trenutku moglo izazvati ozbiljne političke posljedice, pa se bh. institucije ponašaju kao da se nadaju da će problem nestati sam od sebe.
Hoće li Dodik i Stevandić ostati van domašaja pravde?
Ako Interpol potvrdi crvenu potjernicu, Dodik i Stevandić mogli bi se suočiti s ograničenjem putovanja i potencijalnim hapšenjem u zemljama koje poštuju međunarodne potjernice. Međutim, ukoliko Interpol odbije zahtjev, to će biti snažan politički udarac za pravosuđe BiH i potvrda tvrdnji iz RS-a da se radi o politički motivisanom procesu.
Jedno je sigurno – iako se BiH pravno obračunava s Dodikom i Stevandićem, njih dvojica za sada ne izgledaju zabrinuto. Naprotiv, igraju političku igru u kojoj znaju da će im svaki potez Sarajeva samo dodatno donijeti političke poene među biračima u Republici Srpskoj.