
Devet mjeseci nakon što je povukla nacrt zakona o nevladinim organizacijama iz skupštinske procedure, Vlada Republike Srpske (RS) ponovo je usvojila tekst zakona koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru.
Ovaj zakon izazvao je ozbiljne polemike, posebno među nevladinim organizacijama (NVO), koje ga smatraju diskriminatornim i protivnim temeljnim pravima.
Ministar pravde RS, Miloš Bukejlović, izjavio je da se nacrtom zakona jasno definišu obaveze neprofitnih organizacija koje primaju sredstva iz inostranstva, naglašavajući da zakon nije u suprotnosti sa Ustavom BiH, te da već postoji sličan zakon u Federaciji BiH. Međutim, predstavnici NVO sektora imaju drugačije viđenje i tvrde da zakon predstavlja ozbiljan napad na slobodu udruživanja i izražavanja.
Dejan Lučka, direktor Banjalučkog centra za ljudska prava, ukazuje na ozbiljne pravne i ustavne nesuglasice, ističući da nacrt zakona prepoznaje određene organizacije kao “agente stranog uticaja”, čime se stvara stigma prema njima. Prema njegovim riječima, zakon je diskriminatoran jer različito tretira organizacije koje primaju sredstva iz inostranstva u odnosu na druge, te direktno ugrožava prava na udruživanje i slobodu izražavanja.
Lučka smatra da zakon donosi bespotrebno povećanje administrativnih obaveza za organizacije, što će ih dodatno opteretiti, bez stvarne potrebe. On napominje da slične prakse primenjuju zemlje u kojima ne postoji vladavina prava, te u kojima se slobode udruživanja i izražavanja ne poštuju. Njegov prijedlog je da se postojeći Zakon o udruženjima i fondacijama u RS reformiše, a zakoni u BiH usaglase kako bi se omogućio bolji razvoj civilnog društva.
Zvaničan naziv novog zakona je “Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija”, a već je bio povučen iz skupštinske procedure zbog kritika i zahtjeva za doradom. Tada su se i EU i NVO sektor usprotivili zakonu, tražeći njegovo povlačenje. Bukejlović ističe da je cilj zakona osigurati transparentnost u radu organizacija koje primaju inostrana sredstva, te napominje da je zakon potreban jer je veliki broj organizacija u RS koje se finansiraju iz inostranstva.
Ministar pravde najavljuje da će registar organizacija biti uspostavljen u Ministarstvu pravde RS, a relevantne institucije, poput Vlade i MUP-a RS, imat će pristup podacima iz registra.
Predsjednik RS Milorad Dodik takođe je podržao zakon, poručujući da će biti “rigorozniji” od prethodnog nacrta. Dodik je jasno naglasio da ga ne zanima mišljenje Evropske unije po ovom pitanju i istakao da će zakon biti donesen bez kompromisa, naglašavajući suverenost RS. Dodikov stav izazvao je reakcije i podigao dodatnu prašinu u političkoj i NVO zajednici, koja traži da se zakon uskladi sa evropskim standardima i ljudskim pravima.
Nacrt zakona će biti razmatran na narednoj redovnoj sjednici Narodne skupštine RS, dok se istovremeno u BiH priprema strategija za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.