Srpski narod želi mir i danas to govori i na Svesrpskom saboru, izjavio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na zajedničkoj sjednici vlada RS i Srbije u okviru Svesrpskog sabora.
Dodik je istakao da ovo okupljanje treba biti pozdravljeno i od komšija, naglasivši da Srbi poštuju svakoga, svačiji identitet.
Dodik je istakao da je Srpska pravoslavna crkva za srpski narod institucija koja je očuvala identitet gotovo u nemogućim okolnostima.
Dodik je istakao da RS želi jaku Srbija, koja je posljednje decenije neprepoznatljiva.
– Srbija se vraća na pozicije da brani Dejtonski sporazum, zahvljajući predsjedniku Aleksandru Vučiću vratila se i obilježavanju zajedničkih datuma iz istorije – podsjetio je Dodik.
On je naveo da je ponosan na Vučića što je u deklaraciji koja će danas biti usvojena odbio sve napade, te zahvalio svima koji su radili na tom važnom dokumentu.
– Ostanimo privrženi tome da se sastajemo svake dvije godine. Razumite da nam je veoma teško ostati u BiH sa onima koji nam nameću etiketu genocidnosti – zaključio je Dodik.
Za rezoluciju o Srebrenici, Dodik je rekao da treba znati su oni koji su je podržali natjerali Srbe da u kolektivno pamćenje stave te zle namjere.
Odgovor na otvorena pitanja
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas u Beogradu da su okolnosti na međunarodnom planu promijenjene i da je zato važno da srpski narod na Svesrpskom saboru definiše i da odgovore na otvorena pitanja.
– Multipolarni svijet koji dolazi je nešto drugo od onoga što je bio svijet dominacije jedne strane i mi moramo da razumijemo te odnose, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić to razumije bolje nego drugi – rekao je Dodik na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Republike Srpskekojoj prisustvuje i Vučić.
Prema Dodikovim riječima, srpski narod u Srbiji, Crnoj Gori i BiH su Srbi i to se mora stalno afirmisati.
On je istakao da srpski narod ne želi nikoga da ugrozi.
Dodik je rekao da je Kosovo neotuđivi dio Srbije i Republike Srpske, koja svoje vrijednosti baštini u svojim istorijskim korijenima, sa Kosova.
Predsjednik Srpske ukazao je da je važno istaći da je Srpska bila zadovoljna autonomijom iz Dejtonskog sporazuma, ali da je to je srušeno nizom godina i raznim akrobacijama dovedeno u pitanje.
On je ponovio da je RS-u oteto više od 90 odsto ovlaštenja prema Dejtonskom sporazumu zarad imaginacije BiH, nekih sanjanih iluzija koje dolaze sa strane, namećući srpskom narodu način života koji nije adekvatan.
– Zato je važno da damo odgovore i da oni budu jedinstveni – zaključio je Dodik.
Deklaracija
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da deklaracija koja će danas biti usvojena rehabilituje srpski nacionalni interes i da će svi biti ponosni na njeno usvajanje.
Dodik je ponovio da neće odustati od toga da se 15. februar obilježava i kao Dan Republike Srpske, a da 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske.
– Deklaracija je suštinski nacionalni dokument, dala je odgovore na mnoge izazove i na ono što treba činiti u budućnost – rekao je Dodik na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Republike Srpske.
Dodik smatra da samo srpski državni i nacionalni interes nema alternativu
– Deklaracijom se obuhvataju svi važni aspekti naših odnosa – rekao je Dodik.
Dodik je istakao da će deklaracija biti usvojena i skupštinama Srpske i Srbije, a odnosi na položaje i odgovore na najaktuelnija pitanja.
– Neki će misliti da to nije dobro, ali danas smo u vremenu kada nema oklijevanja – rekao je Dodik i istakao potrebu da srpski narod rehabilituje svoju snagu.