POLITIČKO OKUPLJANJE U SJENI PRAVOSUDNOG PROGONA

Dodik sazvao hitan sastanak lidera RS-a: "Nećemo se predati bez otpora"

Milorad Dodik

U Banjaluci se danas odvija još jedan politički performans pod palicom Milorada Dodika, lica s crvene potjernice bh. pravosuđa, koji se i pored optužnica nastavlja ponašati kao da su institucije države Bosne i Hercegovine nepostojeće.

Naime, Dodik je sazvao sastanak s liderima političkih partija koje čine vladajuću većinu na administrativnom nivou Republike Srpske, a nakon sastanka planirana je zajednička konferencija za medije u 14 sati.

Sastanak dolazi u jeku intenziviranih pravosudnih aktivnosti protiv Dodika i njegovog najbližeg političkog kruga, posebno nakon što je visoki predstavnik Kristijan Šmit nedavno nametnuo odluku kojom se zabranjuje finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske iz svih javnih budžeta u BiH. Ova odluka izazvala je burne reakcije u entitetu RS, gdje vlasti predvođene SNSD-om odbijaju priznati legitimitet visokog predstavnika.

Dodik, koji sve više djeluje iz defanzive i koristi retoriku otpora i ugroženosti, već danima najavljuje "odbranu Republike Srpske kroz institucije", sugerišući da se neće mirno predati ukoliko državno pravosuđe krene u ozbiljnije procesuiranje.

„Ako neko misli da se nećemo braniti, vara se“, poručio je ranije Dodik, a današnji sastanak s koalicionim partnerima jasno ide u smjeru daljnjeg učvršćivanja tog fronta „otpora“.

Analitičari ocjenjuju da se ovakvim potezima Dodik ne bori samo protiv tužilaca i sudija, nego i protiv sve izraženijih pukotina unutar vlastitog političkog bloka. Iako većina stranaka iz RS-a zasad ostaje lojalna Dodiku, među nižim ešalonima vlasti — načelnicima, odbornicima i lokalnim strukturama — sve je više neizvjesnosti i neslaganja oko toga da li nastaviti slijepo slijediti političku liniju koja vodi prema sve dubljoj izolaciji i pravnom konfliktu s ostatkom države.

Današnji skup tako ima dvostruku svrhu: demonstraciju snage pred javnošću, ali i pokušaj disciplinovanja partnera unutar vlasti u RS-u, koji su pod sve većim pritiskom da biraju između institucionalne lojalnosti Republici Srpskoj i obaveza prema državi Bosni i Hercegovini.

Ostaje da se vidi hoće li najavljeni otpor prerasti u konkretne blokade institucija, dodatne prijetnje secesijom ili čak nove pokušaje pravnog i političkog nasilja nad sistemom kojem Dodik, htio to ili ne, formalno i dalje pripada.

Hoće li ovo biti još jedan politički manevar u nizu, ili uvod u nešto ozbiljnije — pokazat će naredni potezi i retorika nakon današnje pres-konferencije.