POLITIČKI TEATAR BEZ PUBLIKE

Dodik sazvao sastanak o sudbini BiH, ali niko ozbiljan nije došao

Milorad dodik doboj sastanak 05

Pojačane mjere sigurnosti u Doboju: Sastanak bez ozbiljnog odaziva političkih lidera

Uoči i tokom dolaska predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na današnji sastanak u Doboju, zabilježeno je pojačano prisustvo policijskih snaga u gradu. Oko hotela "Park", gdje je sastanak zakazan, raspoređeno je približno 20 policajaca, dok su i pojedini inspektori bili prisutni u parku koji okružuje ovaj objekat. Sigurnosne mjere su ocijenjene kao “blago pojačane”, što sugerira da su institucije bile spremne na moguće nepredviđene situacije.

Na sastanku se pojavio i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, uz prisustvo pripadnika Žandarmerije.

Dodik je prethodno uputio poziv svim liderima parlamentarnih stranaka sa državnog nivoa, kako iz pozicije, tako i iz opozicije. Predložio je da se sastanak održi 14. maja u 14 sati, ističući kao razlog potrebu za razgovorom i dogovorom o političkom uređenju Bosne i Hercegovine, u skladu s Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Poziv je, kako je naveo, utemeljio na svom viđenju poruka sa posljednje sjednice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija. Tvrdi da su ključne članice – Sjedinjene Američke Države, Rusija i Kina – jasno poručile da rješenja za političku krizu u zemlji moraju proisteći iz dogovora domaćih političara.

– Najuticajnije članice međunarodne zajednice istakle su da je dijalog neophodan, da o unutrašnjim pitanjima trebaju odlučivati legitimno izabrani predstavnici naroda, te da priznaju ulogu OHR-a u implementaciji civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma – izjavio je Dodik.

Uprkos ovim tvrdnjama, sastanak nije naišao na širok odziv. Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) je jasno poručila da neće prisustvovati. Iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) navode da nisu ni dobili zvaničan poziv, te samim tim ne planiraju prisustvovati. Opozicione stranke iz Republike Srpske, uključujući one koje su ranije bile otvorene za razgovore, odmah po prijemu poziva su poručile da neće učestvovati u ovom skupu.

Zbog ovakvog slabog odziva, ozbiljno je dovedena u pitanje svrha i dometi današnjeg sastanka u Doboju, jer se pokazalo da većina ključnih političkih aktera sa državnog nivoa nije zainteresovana za Dodikov poziv na dijalog, ili ga ne doživljava kao kredibilan politički okvir za rješavanje krize u zemlji.