RASKRINKAN "PAKLENI" PLAN HRVATA I DODIKA?!

Dodik tajno dogovorio “kupovinu vremena” s hrvatskim rukovodstvom u Mostaru - "Tajni dolazak u Mostar je promijenio sve"

Plenkovic Covic Dodik

Spremnost na izmjene kao maska za očuvanje vlasti i podrivanje interesa Republike Srpske

Zašto opozicija nije slušala govor predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) o 30 godina Dejtona i na druga aktuelna pitanja odgovorio je dio političkih analitičara.

Dodikov jučerašnji govor opisan je kao konfuzan i kontradiktoran, tokom kojeg je sam sebe demantovao. Ključno je što je pokazao spremnost da pred strancima ustupi prirodna bogatstva i resurse, posebno Amerikancima, uz implicitnu poruku da mu oni pomognu da ostane na vlasti.

Prvi put je tako otvoreno poručio da je vlast u RS spremna na izmjene, odnosno modeliranje Dejtonskog sporazuma. Međutim, ta najava se tumači kao pokušaj očuvanja vlasti. Kritičari podsjećaju da je Dodik kroz svoje mandata već uništio izvorni Dejtonski sporazum, jer su sve nadležnosti koje su prenesene s nivoa BiH na entitete učinjene upravo tokom njegove vlasti.

Priča o raspakivanju Dejtona smatra se opasnom igrom koja može oslabiti mehanizme zaštite srpskog nacionalnog interesa, a mnogi vide Dodikove poteze kao antisrpsku politiku i trgovinu kojom štiti svoje privilegije.

Od kada je pokrenut proces pred Sudom BiH, u kojem je osuđen na osnovu zakona visokog predstavnika, njegov politički ton je pojačan. Iako se izbjegavaju detalji sudskih odluka, očekuje se da pravna država profunkcioniše, dok on sam ističe da je i sam žrtva sudskih procesa koji su ga koštali značajnih finansijskih izdataka.

Postavlja se pitanje da li je Dodikov govor u NSRS tempiran uoči konferencije u Dejtonu, gdje će se razgovarati o budućnosti nakon Dejtonskog sporazuma. Već ranije je govorio o potrebi nove konferencije i dogovora, čime bi eventualno pokušao trgovati prekidom sudskog gonjenja, čak i po cijenu gubitka nadležnosti RS.

Kritike se upućuju i na koordinaciju hrvatskih političara sa Dodikom, posebno na insistiranje na federalizaciji BiH. Koriste sličan diskurs i nazivaju međunarodne predstavnike istim terminima, a promjena u ponašanju Dragana Čovića, vođe HDZ-a, nakon dolaska hrvatskog premijera Andreja Plenkovića u Mostar, vidi se kao rezultat dogovora da se Dodiku “kupi vrijeme” i da se nađe kompromis oko trećeg entiteta.

Pregovori oko formiranja vlasti na nivou BiH su propali zbog Čovićevih uslova i zahtjeva za “testovima lojalnosti”, što je naišlo na odbijanje opozicionih aktera. Čović je u prošlosti izrazio nezadovoljstvo Dodikovim ponašanjem, nazivajući ga prevarantom i osobom koja nije ispoštovala ranije sporazume.

Dodatno, navodi se da Čović zbog dogovora s Dodikom ne dozvoljava ministarki Borjani Krišto da funkcioniše slobodno u Savjetu ministara, čime se blokira rad vlasti i održava politička kriza.

Prema saznanjima, Dodik je tajno došao u Mostar tokom posjete hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i s hrvatskim rukovodstvom dogovorio da mu se “kupi vrijeme” za održavanje vlasti.