ZAKONI SU TU DA SE KRŠE, ILI... DA SE ADAPTIRAJU?

Dodikov vojni scenario: Igra na vatri ili politička kalkulacija?

Milorad Dodik vojska

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, ponovo je iznio izjavu koja podsjeća na prepoznavanje njegove političke "strategije" – podizanje tenzija i izazivanje novih podjela.

Ovoga puta, njegov prijedlog da mladi ljudi iz RS-a služe vojsku u Srbiji nije samo pravni nonsens, već najava političkog samoubistva za BiH, koja se u ovom trenutku bori s unutrašnjim podjelama i vanjskim prijetnjama. U svojoj najnovijoj tiradi, Dodik je otvoreno izrazio želju da podrži vojnu moć Srbije, kao da je to glavna funkcija Republike Srpske, a ne stabilnost i opstanak BiH. Ova izjava, koju mnogi već vide kao podstrek za novo političko razdvajanje, donosi puno više pitanja nego odgovora.

Politička kalkulacija ili pravni skandal?

Naizgled jednostavan prijedlog o tome da mladići iz RS-a služe vojsku u Srbiji je, zapravo, pravni skandal. Zakonodavstvo BiH jasno zabranjuje svojim građanima da služe vojni rok u stranim zemljama, a Dodik se, kao predsjednik jednog entiteta, ne samo da ponaša kao da zakoni ne postoje, već im se smije u lice. Njegova izjava nije samo politička igrokaz, već direktan izazov za državne institucije koje pokušavaju održati bar minimalnu političku i pravnu koherentnost. I, kao što to obično biva u njegovim "osvježavajućim" političkim istupima, Dodik već unaprijed razmatra mogućnosti kako da "pobijedi" zakon.

Nekome tko nije upućen u političke realnosti BiH, može izgledati da Dodik samo pokušava uputiti nekakav „patriotizam“ prema Srbiji, no sve je zapravo mnogo kompleksnije. Prvo, ovaj prijedlog nije ništa drugo nego pokušaj da se stvori još jedan paralelni pravni okvir za obavljanju vojnih obveza, što nije samo pravno problematično, nego bi moglo dovesti do eskalacije sukoba na više nivoa: u BiH, između entiteta, i na međunarodnoj sceni.

Ono što Dodik ne spominje – destabilizacija, nepravda i međunarodna sramota

Dok pokušava privući simpatije i političke poene na račun vojnih saveza Srbije i RS-a, Dodik potpuno ignorira stvarnu opasnost koju ovakve izjave donose za BiH. Njegov prijedlog nije samo nepoštivanje zakona, već direktno pozivanje na političku destabilizaciju, koja će imati dalekosežne posljedice. Ako se dozvoli da jedan entitet u zemlji šalje svoje ljude u vojnu službu druge države, to može dovesti do pravnog vakuuma i otvoriti vrata za novo političko zveckanje oružjem – jer u situaciji kada vojni rok postane "trgovački artikl" za političke ciljeve, gdje onda prestaje suverenitet BiH? Ako već RS sljeduje interese Srbije, zašto bi onda Federacija BiH pristajala na sličan pristup?

A što je s međunarodnim reakcijama? Dodik, kao političar koji već godinama šalje signale da BiH nije njegov prioritet, ignorira činjenicu da ovakvi potezi ne samo da narušavaju unutarnju političku stabilnost, već se također mogu smatrati direktnim izazovom međunarodnim partnerima BiH. Činjenica da Dodik nije ni naznacio da će postojati bilo kakav dijalog o mogućim zakonskim izmjenama, već odlučuje jednostavno ignorirati zakon, samo pokazuje njegovu igru – koja nije u interesu BiH, već u interesu njegove vlastite političke karijere, izgradnje političkih saveza, i što je još gore, podizanja nacionalističkih tenzija koje će sigurno izazvati nasilje na terenu.

Zakon u tuđim rukama: Dodikova igra sa stabilnošću

Svojim prijedlogom, Dodik ne samo da daje političke "vjetrove" separatističkim idejama u BiH, već i šalje jasnu poruku da je zakon tu da se krši, jer njegov interes nadmašuje sve ostalo. BiH, zemlja koja se još uvijek bori s posljedicama ratova i političkih podjela, nije njegov politički predmet, već samo prostor za manipulaciju. Dodik, vođen svojim političkim ambicijama i neodgovornošću, stvara još jednu političku igru koja će samo dodatno usložniti i ono što već samo po sebi ima ozbiljan potencijal za slom.

Pitanje je, međutim, tko će poduzeti korake da zaustavi Dodika? Ko će stati na kraj njegovoj nesmiljenoj manipulaciji zakonima, koja bi mogla otvoriti vrata za nove podjele, a možda i nasilje na Balkanu? BiH ima zakone koji bi trebali biti poštovani od svih njenih političkih aktera, a Dodik svojom igrom daje zeleno svjetlo za uništavanje toga. Bez obzira na njegovu političku "genijalnost" koju smatra domišljatom, Dodik je zapravo politički hazarder koji BiH stavlja na vrlo opasan put, prijeteći da će uništiti sve ono što je postignuto kroz diplomatske napore i političke konsenzuse.

Manipulacija i neodgovornost: Dodikov put prema nestabilnosti

Dodikovi potezi neće stati na ovom prijedlogu. Ovo je samo početak. U njegovom političkom arsenalu, izazivanje podjela i podizanje sukoba je samo jedan od mnogih trikova koje je koristi kako bi stvorio nove političke "stihije", koje će dodatno zatezati odnose unutar BiH. Svojim zadnjim potezom on pokazuje da ne želi stabilnost BiH, već daljnje odvajanje i eskalaciju nacionalnih tenzija. Takav pristup može dovesti do razaranja i nove političke geometrije u BiH – one koja bi mogla biti zasnovana na podjelama, nesigurnosti, i mogućnosti da se u budućnosti klizne u još dublje političke sukobe, ako mu se ne stane na kraj.

Dakle, Dodikova izjava nije samo politički udarac BiH, već i izravna prijetnja koja ne prijeti samo unutarnjoj političkoj stabilnosti, već i daljnjoj integraciji BiH u međunarodne strukture. Ako Dodik nastavi s ovom igrom, BiH bi mogla biti suočena s najvećim izazovom svog postojanja u poslijeratnom periodu. S obzirom na njegovu povijest, možemo se samo pitati: šta je sljedeće?