
Rpod digitalnim ključem: 57 miliona za kineski softver, ruske metode kontrole i izraelske obuke – sve bez pitanja javnosti
Briga za djecu kao alibi: Republika Srpska uvodi sistem nadzora po uzoru na autoritarne sile
Pod krinkom zaštite djece i unapređenja sajber bezbjednosti, vlasti Republike Srpske tiho uvode sistem digitalnog nadzora koji sve više podsjeća na modele kontrole interneta karakteristične za Kinu, Rusiju i Izrael. Iza zatvorenih vrata i daleko od očiju javnosti, kreiran je projekat vrijedan 57 miliona KM koji uključuje korištenje kineskog softvera, ruskih sistema “hvatanja prijetnji” i izraelskih metoda obuke kadra.
U pitanju je višegodišnji projekat koji se finansira iz javnog budžeta, a o kojem javnost do sada gotovo ništa nije znala. I to nije slučajno – jer sve je započeto pod velom tajnosti, bez ikakvih javnih poziva, rasprava ili institucionalne kontrole.
Tajni ugovori i odabrani poslušnici
Srž projekta čini ugovor potpisan između Vlade RS i kineske kompanije ELINC, povezane s vojno-industrijskim kompleksom Narodne Republike Kine, koja je već tri godine na američkoj "crnoj listi". Ova firma će deset godina opsluživati informacionu infrastrukturu Srpske, bez da je iko znao kako je do tog posla došla. Nije bilo javnog poziva, ni konkursa – samo direktni dogovor iza zatvorenih vrata.
Na “Prvoj mezoregijskoj IKT konferenciji”, koja je održana 11. aprila u Administrativnom centru u Banjaluci, predstavljeni su prvi koraci implementacije. Pristup je bio strogo ograničen, a novinarima je ulaz bio izričito zabranjen. Učesnicima je više puta rečeno da o sadržaju ne govore u javnosti.
Šuplja infrastruktura i kineski spas
Iako su vlasti RS uložile stotine miliona maraka u informacione sisteme, konferencija je pokazala da su rezultati porazni – infrastruktura je nepovezana, sistemi nekompatibilni, a obučenog kadra gotovo da nema. I umjesto sistemskih reformi i odgovornosti za dosadašnje promašaje, vlast rješenje vidi u kupovini gotovog paketa – kineskog nadzornog sistema.
Plan predviđa postavljanje 15 čvorišta do 2027. godine, sa centralnim data centrom na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu i podrškom iz Kragujevca u Srbiji. Ključne komponente već su naručene, a oprema bi, kako je rečeno, trebala stići kargo letom u narednim mjesecima.
Nadzor nad institucijama, medijima i djecom
Službenici IKT RS na tajnom sastanku govorili su o “nultoj toleranciji” na “loše vijesti” koje, kako tvrde, negativno utiču na djecu. Naglasak nije bio na lažnim vijestima, već na izvještajima koji prikazuju realnost – kriminal, siromaštvo, političke afere, korupciju. “Niko od vas ne bi prošao kada bismo analizirali vaše izvještaje”, poručeno je medijima.
Ovo je najava ne samo tehničke kontrole internet saobraćaja, već i ideološkog filtriranja sadržaja, po uzoru na praksu ruskog Roskomnadzora i kineske “Velike vatrozid” politike. Svi korisnici će morati dokazivati da nisu djeca da bi pristupili određenim sadržajima – što je eufemizam za strogu digitalnu kontrolu nad identitetom korisnika.
Sistem koji prodaje zaštitu – kao antivirus iz ministarstva
Pored “državnog” segmenta, planirana je i komercijalna komponenta sistema – institucije i građani moći će kupovati “pakete zaštite”, a sve će upravljati centralizovani sistem koji će upravljati i podacima i prijetnjama. Službenici RS su priznali da su Kinezima poslali „ludački upit“ s raznim zahtjevima, te da su im oni “odgovorili na najpouzdaniji način”.
Kroz saradnju sa Rusima i Kinezima, sistem će “hvatati” prijetnje djeci i omladini, koje do sada vlasti Srpske, po vlastitom priznanju, nisu bile u stanju da detektuju. Softver je trenutno hostovan u zgradi Vlade RS, a tehnički pristup će uskoro imati i fakulteti i istraživačke institucije.
“Digitalna zavjesa” sa istočne strane
Na kraju seminara, govorilo se i o “zajedničkoj mega-investiciji” sa Srbijom, čiji je data centar u Kragujevcu navodno vrijedan do 700 miliona eura, a koji će biti okosnica regionalnog sajber sistema. Sve ovo se odvija uz podršku China Electronic Corporation – matične firme ELINC-a – koja štiti Kinu od globalnih sajber prijetnji, ali i služi za domaći nadzor.
Za Transparency International BiH ovaj projekat predstavlja ogroman rizik. Direktorica Ivana Korajlić upozorava da je problematično što se dopušta stranim akterima, uključujući vlade autoritarnih država, da imaju uvid i kontrolu nad digitalnim sistemima i građanima RS. Pitanje je ko će imati pristup tim podacima – i kako će ih koristiti.
“Bezbjednost” kao izgovor za kontrolu
U jeku sve češćih autoritarnih tendencija, ovaj projekat je mnogo više od digitalizacije. Radi se o ozbiljnom pokušaju da se kroz infrastrukturu i strane partnere uvede sistem nadzora koji može poslužiti i za obračun s neistomišljenicima, nezavisnim medijima i građanima. I sve to pod parolom „brige za djecu“. Ako je ovo „sajber bezbjednost“, onda je pitanje – sigurnost za koga i od koga?
Jer ono što počinje filtriranjem sadržaja za djecu – lako može završiti ušutkivanjem cijelog društva.