SLUČAJNOST ILI SAVRŠEN TAJMING

Dok Dodik sjedi u skupštini, stiže zakon za izbacivanje konkurenata iz izborne utrke

Sjednica nsrs 21032023 08a97d8f5aa00f277e0d8928696d4dc9 696x464
Foto © Screenshot

Pokušaj da se u Narodnoj skupštini Republike Srpske progura novi Zakon o finansiranju političkih stranaka, kojim bi se ukinulo budžetsko finansiranje partija, izazvao je burne reakcije u javnosti i otvorio niz političkih i pravnih pitanja.

Šef Kluba poslanika PDP, Igor Crnadak već je najavio da u znak protesta neće prisustvovati sutrašnjem govoru predsjednika RS i lidera SNSD, Milorada Dodika u Narodnoj skupštini RS, dok je Transparensi internešnel BiH upozorio da će ovaj zakon stvoriti paralelni sistem i otvoriti veliki prostor za korupciju.

O zakonu bi se trebalo raspravljati sutra na posebnoj sjednici NSRS i to po hitnom postupku.

Osim toga, na dnevnom redu su i imenovanja vršilaca dužnosti glavnog revizora i zamjenika glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, dok je prva tačka dnevnog reda obraćanje predsjednika Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

Naime, izvor blizak vlastima ističe da je sporni zakon “proguran” na dnevni red posebne sjednice kako bi se stvorio pritisak na narodne poslanike koji bi trebalo da glasaju protiv interesa svojih stranaka i ukinu finansiranje političkih subjekata iz kojih dolaze.

Zbog toga mnogi vjeruju da je namjerno zakazano glasanje u trenutku kada će se Dodik nalaziti u skupštinskoj sali.

Zakon pod lupom OHR

Predloženi zakon već je okarakterisan kao direktan pokušaj političkog obračuna sa opozicionim strankama, ali i sa manjim partnerima unutar vladajuće koalicije.

Prema saznanjima Srpskainfo, inicijativa dolazi iz redova SNSD i Ujedinjene Srpske, uz podršku dijela vladajuće većine, a cilj joj je, tvrde kritičari, finansijska destabilizacija političkih konkurenata pred izbore.

Pravni stručnjaci ukazuju na to da je tekst zakona problematičan i da je u suprotnosti sa Izbornim zakonom BiH.

Takođe, naglašavaju da bi u slučaju usvajanja gotovo sigurno bio osporen pred Ustavnim sudom Republike Srpske ili Ustavnim sudom BiH.

Osim pravnih nedoumica, pojavile su se i informacije da kancelarija visokog predstavnika (OHR) pažljivo prati razvoj situacije i da će reagovati ukoliko ocijeni da se ovim zakonom guši demokratski proces i narušava izborni integritet.

Situacija se razvija brzo, a politička javnost s nestrpljenjem očekuje ishod sutrašnje sjednice.

Da li će prijedlog zakona dobiti institucionalnu podršku ili će biti zaustavljen zbog proceduralnih i ustavnih prepreka, biće poznato uskoro.

U svakom slučaju, jasno je da politička borba u Republici Srpskoj ulazi u novu, opasnu fazu – onu u kojoj se umjesto izbora i demokratske utakmice koristi institucionalna moć za eliminaciju neistomišljenika.