
Dok su oči javnosti bile uprte u Istočno Sarajevo, gdje je na samo nekoliko stotina metara od sjedišta Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) stigla naoružana ekipa agenata, predsjednik manjeg bh. entiteta Milorad Dodik – umjesto da brine o potjernici koja nad njim visi – mirno sjedi u zgradi Administrativnog centra i tvita o Holokaustu.
Da ironija bude potpunija, dok javnost s nestrpljenjem očekuje da SIPA konačno dokaže da nije pretvorena u igračku političkih moćnika, Dodik je na društvenim mrežama objavljivao kako se "svečano prisjećamo svih nevinih žrtava pogubljenih tokom Holokausta, najmračnije mrlje u evropskoj historiji". U istoj objavi navodi kako se spomen-veče Holokausta obilježava "u Izraelu i cijelom dobronamjernom svijetu, uključujući i RS".
Poruka je jasna: dok državne institucije šute, a SIPA paradira pred kamerama, Milorad Dodik – čovjek sa potjernice – koristi Twitter kao megafon za vlastitu moralnu superiornost. Čovjek koji godinama ruši temelje države BiH, negira genocid u Srebrenici, naziva državno pravosuđe nelegitimnim i javno poručuje da ne priznaje Sud BiH – sada se na društvenim mrežama pretvara u empatičnog svjetskog građanina.
Međutim, kulise ove pozorišne predstave ubrzo su pale.
Prema informacijama dobro upućenih izvora, SIPA nikada nije imala stvarnu namjeru da privede Dodika. Cijela operacija, kako navode izvori portala, bila je samo "predstava za medije", režirana na relaciji Dodik – Darko Ćulum, aktuelni direktor SIPA-e i dugogodišnji Dodikov kadar. Cilj? Da se javnosti baci prašina u oči, da se glumi odlučnost, a istovremeno izbjegne bilo kakav stvarni sukob sa političkim moćnicima iz entiteta RS.
Jedan od izvora iz SIPA-e otkriva pravu svrhu ove farsične operacije: "Pritisak na rukovodstvo SIPA-e svakodnevno raste. Ova akcija je bila isključivo zbog javnosti, da se pokaže kako nešto radimo protiv Dodika, kako bismo umanjili kritike međunarodne zajednice i domaće javnosti."
Drugim riječima, država ne samo da ne sprovodi vlastite zakone, nego sada otvoreno inscenira akcije kako bi glumila da ih provodi. Dok se potjernice pretvaraju u besmislene dokumente, a policijske agencije u figuranate političke pozornice, Dodik mirno šeta hodnicima administrativnog centra, planira nove udare na institucije BiH i istovremeno – uz patetičnu dozu licemjerja – tvituje o žrtvama Holokausta.
Pitanje koje više niko ne može ignorisati jeste: ako se Dodik može nekažnjeno kretati državom, uz potjernicu, naoružane agente u blizini i očiglednu koordinaciju s vrhom sigurnosnih agencija, onda ko je sljedeći? Šta uopće znači "vladavina prava" u zemlji gdje bjegunac ima bolji PR od tužilaštva?
Jedno je sigurno – dok SIPA režira svoje epizode političkog teatra, a Dodik piše scenarije iznutra, pravda u Bosni i Hercegovini i dalje ostaje zatvorena u svome uredu, čekajući da joj neko javi kad može izaći. A možda su joj, baš kao i građanima ove zemlje, vezali ruke, ugasili nadu i rekli: "Samo ti gledaj – ovo je Balkan, ovdje su glavni oni s potjernicama."