
Sarajevo – nekada simbol mladosti, nade i budućnosti, danas je grad u kojem se ulični dileri ponašaju kao zakonodavci, a droga je dostupnija od bilo koje društvene usluge.
Noćne ulice, haustori, školska dvorišta i tramvajska stajališta postali su glavni punktovi za distribuciju opojnih supstanci, dok se omladina, nesvjesna užasa u koji ulazi, sve češće okreće konzumiranju narkotika. U međuvremenu, nadležni organi povremeno uhapse ponekog dilera, organizuju pompezne konferencije za medije i likuju nad svojim "velikim uspjesima", dok u stvarnosti narko-mafija nesmetano nastavlja da vlada sarajevskim ulicama.
Jutros je u operativnoj akciji MUP-a Kantona Sarajevo kodnog naziva "Taxi" zaplijenjeno više od 100 kilograma droge, procijenjene vrijednosti preko milion konvertibilnih maraka. Pronađena je i značajna količina oružja i municije, što jasno pokazuje s kim građani Sarajeva zapravo dijele svoj grad – s narko-kartelima koji imaju resurse, oružje i logistiku da rade što žele, bez straha od ozbiljne kazne.
Ipak, dok policija slavi ovu zaplijenu, stvarnost ostaje neumoljiva – na svaku zaplijenjenu pošiljku dolazi deset novih, a na svakog uhapšenog dilera deset njih mirno nastavlja svoj posao. Oni nisu sakriveni negdje u podzemlju – naprotiv, slobodno šetaju gradom, sjede po kafićima u centru, voze automobile vrijedne više nego što prosječna porodica zaradi za deset godina, i bez straha nastavljaju trgovati smrću. Njihova roba se prodaje u školskim dvorištima, u parkovima, na koncertima, u klubovima, a sve je više maloljetnika koji postaju ovisnici prije nego što uopće postanu punoljetni.
Podaci Savjetovališta za maloljetnike su alarmantni – u samo nekoliko mjeseci, 45 tinejdžera, u pratnji roditelja, zatražilo je pomoć zbog problema s drogom. A to su samo oni koji su se usudili da priznaju svoj problem i potraže spas. Koliko ih je još na ivici, a da niko ne zna? Koliko ih se svakodnevno drogira u školskim toaletima, po napuštenim zgradama, u parkovima, dok roditelji vjeruju da su negdje na sigurnom?
Uprkos brojnim apelima, vlast ne pokazuje nikakvu ozbiljnu namjeru da riješi ovaj problem. Ministri i političari povremeno ponove svoje prazne fraze o borbi protiv narkomanije, ali rezultata nema. Sistem se zadovoljava hapšenjem sitnih dilera koji su tek pijuni u cijeloj priči, dok glavni igrači i dalje nesmetano vode svoje poslove. Policijske akcije poput ove jesu uspjeh, ali su daleko od dovoljnog. Problem nije riješen hapšenjem nekoliko dilera i zapljenom par kilograma droge, dok hiljade drugih prodavača smrti nastavljaju da truju omladinu.
Sarajevo se polako, ali sigurno pretvara u grad bez budućnosti – grad u kojem se osnovci drogiraju na igralištima, gdje se heroin prodaje na tramvajskim stanicama, a maloljetnici umiru od predoziranja dok vlast okreće glavu i zadovoljno tapše sama sebe po ramenu zbog hapšenja koje ništa ne mijenja.
Dok god ne dođe do suštinskih promjena, dok god se ne iskorijeni cijela mreža narko-biznisa, umjesto da se hapse samo sitni izvršioci, dok god se ne uvedu ozbiljni programi prevencije, rehabilitacije i edukacije – Sarajevo će ostati grad droge, a vlast će ostati nijemi i nesposobni saučesnik u uništavanju generacija.