žmiri li kineska država na jedno oko?

Droge iz Kine preplavile SAD i Britaniju

drogirenje droga

Američka vlada dugo je optuživala Kinu da je preplavila zemlju smrtonosnim drogama poput fentanila, sintetičkog opioida do 50 puta jačeg od heroina, tvrdi kineska vlada poriče.

SAD kažu da opioidi proizvedeni u Kini podstiču najgoru krizu droge u istoriji zemlje. 2022. godine više od 70.000 Amerikanaca umrlo je od predoziranja fentanilom. Sada situacija eskalira u Velikoj Britaniji.

Potencijalnom zloupotrebom lijekova i navodnom tihom vezom države i opojnih droga, Amerikanci su se uglavnom bavili posljednjih nekoliko godina. Prema izvještaju koji je objavio američki odabrani komitet o Komunističkoj partiji Kine, "kineska vlada daje subvencije kompanijama koje otvoreno trguju nedozvoljenim sintetičkim drogama". Izvještaj je pronašao desetine hiljada online postova koji promoviraju ilegalne droge i prekursore.

Nakon što je upotreba sintetičkih kanabinoida, prekursora MDMA, i nitazena, smrtonosnijeg od heroina, nedavno povezana s gotovo tri smrtna slučaja u Velikoj Britaniji, ostrvske vlasti za provođenje zakona postale su sve zainteresovanije. Svi ovi lijekovi i lijekovi povezani su s najmanje 101 smrtnim slučajem u Ujedinjenom Kraljevstvu između 1. juna 2023. i 22. februara 2024. – što je ekvivalent skoro tri smrtna slučaja sedmično – prema Nacionalnoj agenciji za kriminal (NCA).

Ispovjesti iz Kine

BBC je uložio veliki istražni napor udubljujući se u ovu temu, pokušavajući otkriti da li i u kojoj mjeri kineska država stoji iza pomahnitalog ponovnog pojavljivanja novih narkotika.

Kako bi dobili odgovore, dobili su i priznanja kineskog državljanina tajnog imena "Sami" koji je prije više od decenije napustio selo u provinciji Sečuan da bi pohađao univerzitet u sjevernoj Kini. Nakon što je diplomirala engleski jezik, postala je prva osoba u svojoj porodici koja je išla na fakultet. Imala je strast prema stranim jezicima i sanjala je da postane učiteljica. Nikada ranije nije čula za sintetičke opioide, a nakon što je diplomirala "Sammy" našla je posao u hemijskoj kompaniji u kineskom gradu Shijazhuang, gdje je prodavala ono što je mislila da su hemikalije klijentima širom svijeta.

Svakodnevno bi vježbala engleski razgovarajući sa svojim klijentima na mreži i zarađivala proviziju za svaku prodaju koju je napravila. Njeni snovi da postane učiteljica brzo su izblijedjeli.

"Sammy" je tako postao slučajni diler droge. Ona je jedna od hiljada predstavnika online prodaje za koje međunarodne agencije za provođenje zakona vjeruju da rade za ilegalne kineske farmaceutske i hemijske kompanije koje proizvode i krijumčare ilegalne laboratorijske lijekove. Za razliku od "Semi", mnogi u ovom poslu dobro znaju šta rade.

Šta se prodaje, a šta je nitazen?

Kada nitazen uđe u lanac prodaje, može se brzo pokazati fatalnim. Četiri muškarca umrla su u roku od dvije sedmice u Oksfordširu 2021. nakon što su uzimali heroin sa nitazenima. To je sintetički opioid koji se smatra do 50 puta jačim od fentanila.

Nitazen je otkrila javno finansirana laboratorija za testiranje niza droga, uključujući ulični heroin i tablete na crnom tržištu za koje su dileri lažno tvrdili da sadrže lijekove protiv anksioznosti kao što su Zanax i Valium. Postoji mnogo varijanti nitazena, sa različitim hemijskim strukturama i potencijalima. BBC je otkrio više od deset vrsta nitazena koji se prodaju pod različitim hemijskim nazivima. Nitazens su se pojavili u nastojanjima da smanje zalihe fentanila, još jednog sintetičkog opioida, koji je izazvao krizu predoziranja u SAD-u. Vlasti vjeruju da se i fentanil i hemikalije koje se kombinuju za njegovu proizvodnju također proizvode u kineskim laboratorijama.

Logističke prednosti sintetičkih droga

Sintetičke droge poput fentanila imaju nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalne droge, kompaktne su, lako prenosive, tražene i zamjenjive - privlačne trgovcima ljudima. U intervjuu za BBC , druga Kineskinja, ovog puta sa tajnim imenom "Sarah", dala je svoje priznanje kako sve funkcioniše. Poslije fakulteta je krenula u posao i mislila je da prodaje hemikalije. U industriji je radila dvije i po godine.

"Poznajem većinu proizvoda." Prvo, naše pakovanje je potpuno tajno, niko ne zna šta je sve dok ga ne otvorite. Broj logističke narudžbe dobijate kada pošaljemo paket, koji pratimo, a sve anomalije će biti utvrđene i otklonjene na vrijeme", dodala je.

Farmaceutska industrija u Kini

U martu je britanska vlada klasifikovala 15 sintetičkih opioida kao droge klase A, prema Zakonu o zloupotrebi droga, svako ko je uhvaćen u snabdevanju ili proizvodnji droge mogao bi se suočiti sa doživotnom robijom. Onima koji su uhvaćeni u posjedu prijeti kazna od sedam godina zatvora. Prema Uredu Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC), Kina posjeduje između 40.000 i 100.000 farmaceutskih kompanija.

„Kina već dugo ima jednu od najznačajnijih farmaceutskih industrija u Aziji, kao i jednu od najvećih hemijskih industrija. A vidjeli smo i rast industrije u drugim zemljama u regiji“, rekao je Jeremy Douglas, tadašnji regionalni predstavnik Ureda Ujedinjenih naroda za drogu i kriminal, krajem 2023.

Prema Europolu , evropskoj policijskoj agenciji, Kina je najveći svjetski proizvođač i distributer sintetičkih, laboratorijskih lijekova. Neki oponašaju efekte tradicionalnih droga poput kanabisa ili kokaina. Hemičari sintetiziraju nove lijekove kako bi bili korak ispred zakona.

"To je kriminalno preduzetništvo, ali u legitimnom okviru koje je zaista jedinstveno", kaže dr. Louise Shelley, direktorica Centra za terorizam, transnacionalni kriminal i korupciju (TraCCC) na Univerzitetu George Mason.

Ona je i autorica knjige "Dark Commerce", u kojoj istražuje kako nova tehnologija, komunikacije i globalizacija podstiču eksponencijalni rast opasnih oblika ilegalne trgovine, tržišta droge, dječje pornografije na mreži, trgovine seksom putem internetskih oglasa i prodaje. ugroženih vrsta, koji svakim danom raste. U dijelu knjige koji se odnosi na Kinu, napisala je da "nikada ranije nije vidjela takav profesionalizam i korporativni element, te da je kriminalna aktivnost vrsta društvene mobilnosti".

BBC je pronašao stotine oglasa za nitazen na društvenim mrežama. Kontaktirani dobavljači tvrde da šalju pošiljke putem kurirskih službi, pogrešno označavaju pošiljke i skrivaju drogu u lažnoj ambalaži. BBC je također vidio brojeve za praćenje kurira koje je dostavio predstavnik online prodaje u Kini koji tvrdi da je izvršio uspješne isporuke širom Velike Britanije.

  1. istraživači iz Centra za terorizam, transnacionalni kriminal i korupciju proučavali su preko 350 web stranica na engleskom jeziku koje oglašavaju sintetički opioidni fentanil.