SRUŠENA 1992. GODINE

Džamija sultana Bajazida II Velije: 525 godina Careve džamije u Foči obilježava se posebnim programom

Foca dzamija sultana Bajazida II Velije Careva džamija

Ove godine obilježava se 525. godišnjica Careve džamije u Foči koja je sagrađena 1501. godine.

Džamija koju je dao sagraditi sultan Bajazid II Velija u Foči, oko koje se kasnije razvio cijeli grad, poznatija kao Careva džamija srušena je 1992. godine, a potpuno obnovljena 2017. godine kada je i otvorena za sve vjernike.

Program obilježavanja ovog značajnog jubileja u organizaciji Muftijstva goraždanskog počeo je u nedjelju, a nastavljen danas na džuma namazu hutbom banjalučkog muftije, dok je centralni dio mevluduskog programa planiran večeras.

Carevu džamiju koja je među svega tridesetak carskih džamija u BiH krasi impozantna kamena munara visoka 32 metra, a sa mjesta gdje se nalazi vidi se svaki dio Foče.

Pored džamije su izgrađeni objekti gasulhana i abdesthana, a oko džamije je bio veliki harem sa mnogo nišana, a među njima i kabur s nišanom kćerke Sultana Bajazida - sultanije Fatime i još dosta nišana utemeljitelja Foče.

Inače, na području istočne Bosne isti graditelj iza sebe je ostavio više džamija, poput džamije u Dobrunu i Višegradu, koje su također porušene tokom agresije na BIH. Na području istočne Bosne od ukupno 82 porušene su 72 džamije, mektebi, turbeta, tekije i ostali vjerski objekti. Vraćajući se u svoja mjesta ljudi su obnavljali džamije i mektebe, vrlo često i mnogo prije nego što bi obnovili svoje kuće.

Refik efendija Čaušević, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva goraždanskog ističe važnost čuvanja sjećanja na džamije koje imaju poseban značaj, poput džamije sultana Bajazida II Velije ili Careve džamije u Foči.

"Nakon agresije prvo smo obnovili džamiju u Jeleču u Foči, a onda smo u svim našim medžlisima nastojali da obnovimo sve srušene vjerske objekte. To je bio cilj Islamske zajednice i u tome smo većinom uspjeli. Najveći broj njih je obnovljen, sagrađen je jedan broj i novih pa i s te strane možemo biti zadovoljni. Želimo obnovi svaki vjerski objekat. Nažalost, posebno u ruralnim mjestima u tim medžlisima i džematima nemamo puno ljudi, ali nastojimo tokom godine organizirati programe koji će okupljati džematlije tog mjesta, ali i mlade generacije, da znaju toprak svojih djedova, očeva i da čuvamo sjećanje na vakife graditelje, ali i na one koji su bez ikakvog razloga porušili džamije, pa čak i tamo gdje nije bilo ratnih dejstava", kaže ef. Čaušević.