
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo potvrđeno je da se vodi intenzivna istraga protiv Elvedina Mahmutovića, kojeg se sumnjiči za više krivičnih djela vezanih uz prevaru koja bi mogla biti teška nekoliko miliona maraka. Mahmutović, koji je već ranije bio osuđen za primanje dara i zloupotrebu položaja u slučaju Sarajevo Tower, trenutno se nalazi u zatvoru. Nova istraga, međutim, izgleda daleko šira i složenija od prethodnog predmeta, a sve ukazuje na ozbiljne malverzacije koje sežu daleko izvan jednog poslovnog slučaja.
U julu 2019. godine, pripadnici Federalne uprave policije (FUP) izvršili su spektakularnu akciju u kojoj je Mahmutović uhapšen zajedno s još jednom osobom dok je, prema navodima, primao prethodno označeni novac. Ova akcija bila je pod pokroviteljstvom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), a Mahmutović je tada bio direktor nekoliko firmi, uključujući Panamera i Smart Invest.
Početkom 2023. godine, Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv Mahmutovića, koji je optužen za ucjenu izvođača radova na izgradnji Sarajevo Towera. Navodno je tražio mito od izvođača kako bi im priznao urađene radove i spriječio aktiviranje bankarskih garancija. Sud je presudio da je Mahmutović kriv i osudio ga na četiri godine zatvora. Elvedin Pinjić, menadžer firme Europrofil koji je prijavio Mahmutovića, izjavio je nakon presude da je kazna bila preblaga, s obzirom na to da mu je Mahmutović uništio firmu, porodicu i nanio štetu veću od 2,5 miliona KM. Na štetu su, kako je istakao Pinjić, trpjeli i kupci stanova u Sarajevo Toweru, koji su godinama bili suočeni s problemima uslijed različitih malverzacija.
Istraga koju trenutno vodi Tužilaštvo KS obuhvaća brojne firme povezane s Mahmutovićem, uključujući Panamera d.o.o., Smart Invest d.o.o., Smart Consalting d.o.o. i Smart Agency d.o.o., u kojima je Mahmutović bio ili suvlasnik, ili direktor. Prema informacijama iz Tužilaštva, pod nadzorom istražitelja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), trenutno se prikuplja i vještači dokumentacija, dok je u toku i finansijska istraga zbog sumnje u počinjenje porezne utaje i drugih ozbiljnih kriminalnih djela.
Dokumenti do kojih je došao istraživački tim ukazuju na to da su Mahmutović i njegovi partneri izvodili široku lepezu malverzacija kroz nekoliko pravnih lica. Započelo je s firmom Panamera d.o.o., koju je Mahmutović osnovao, a sve je počelo kada je kuvajtski biznismen Abdullah Mubarak uplaćivao kapital u firmu, postajući njen suvlasnik s 50 posto udjela.
Početkom 2012. godine Mubarak uplaćuje 475.000 KM osnivačkog kapitala i postaje vlasnik 50 posto Panamere dok su po 25 posto kapitala imali njegov poznanik Abdulah Al-Mutairi i Elvedin Mahmutović koji jednoglasnom odlukom vlasnika postaje direktor društva.
U početku su se bavili prodajom hurmi, a potom su se okrenuli razvoju nekretnina. Međutim, Mahmutović je ubrzo počeo ignorirati Mubarakove zakonske prava i pristup poslovanju, sve dok je na kraju Mubarak bio isključen iz odlučivanja.
Prema dostupnoj dokumentaciji, Mahmutović i njegov partner Abdulah Al-Mutairi su između 2015. i 2016. godine, uz pomoć notara, izvršili izmjenu Statuta Panamere, što im je omogućilo da legalno preuzmu kontrolu nad firmom, dok su Mubarakovi potpisi na izmjenama bili falsificirani. Izmijenjenim statutom, na kojem su, kako se tvrdi, Mubarakovi potpisi krivotvoreni, omogućeno je da dva člana društva mogu donositi odluke koje su ranije zahtijevale većinsku odluku svih vlasnika, pa je tako Mubarak, unatoč 50 posto vlasništva, bio potpuno isključen iz poslovanja.
Nakon toga, Mahmutović i njegov partner Al-Mutairi su nastavili s nezakonitim raspolaganjem imovinom firme, prodajući nekretnine u Panameri ispod tržišne cijene, i to povezanim firmama i članovima obitelji, kao što su Smart Consalting i Smart Agency. U periodu od 2015. do 2016. godine, navodno je prodano više od 50 nekretnina, uključujući zemljište, stanove i garaže, a sve u vrijednosti višoj od nekoliko miliona maraka.
Još 2016. godine podnesena je krivična prijava protiv Mahmutovića i njegovih suradnika, međutim, istraga je trajala godinama, a sve je još uvijek u fazi istražnih radnji. Osim što je Mubarak pretrpio ogromne gubitke, istraga ukazuje i na štetu koju je pretrpjela država, s obzirom na to da je umanjivanjem cijena nekretnina smanjen porez koji je trebao biti plaćen. Također, stanovi su izdavani bez plaćanja poreza, što se smatra ozbiljnom zloupotrebom sistema.
Iz Tužilaštva KS naglašavaju da istraga ide u smjeru razmatranja krivičnih djela porezne utaje, dok se istovremeno istražuju propusti u radu sudskih i notarskih institucija, koje su omogućile ovakve manipulacije. S obzirom na to da su ove malverzacije počele još 2015. godine, postavlja se pitanje da li bi se sve ove afere mogle izbjeći da je pravosudni sistem reagirao pravovremeno.
Cijeli slučaj otkriva ozbiljne sistemske propuste u pravnoj državi, koji omogućuju zloupotrebe institucija i ucjenu investitora. Jedan od problema je i zloupotreba zemljišnoknjižnih izvadaka, što je omogućilo da se investitori, posebno strani, nađu u poziciji u kojoj nemaju nikakvu pravnu zaštitu. Uzimajući u obzir složenost ovog slučaja, jasno je da se ne radi samo o pojedinačnoj prevari, već o ozbiljnom problemu koji ukazuje na slabosti sistema, koje omogućuju ovakve kriminalne aktivnosti.