
Elvis Keljmendi pred Sudom BiH: Optužen za trgovinu drogom i oružjem, Tužilaštvo traži strože mjere Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića, koji su, zajedno s više osoba, osumnjičeni za organizirani kriminal povezan s međunarodnim švercom droge i oružja.
Optužnica ih tereti da su, svjesno i organizirano, tokom dužeg vremenskog perioda učestvovali u ilegalnim aktivnostima s ciljem sticanja protupravne imovinske koristi.
Prema navodima Tužilaštva BiH,između ostalog, navodi da su optuženi Elvis Keljmendi i Ajlin Ahmić, zajedno sa M.V., A.F., R.G., te drugim NN i njima poznatim licima kriminalna grupa je od augusta 2019. do marta 2021. godine nabavljala, preprodavala i distribuirala narkotike na teritoriji Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Albanije.
Droga se uglavnom nabavljala u Albaniji, Kosovu, Srbiji i Crnoj Gori, a potom krijumčarila i prodavala u BiH. Tokom ove operacije, osumnjičeni su koristili napredne metode komunikacije, oslanjajući se na posebno podešene mobilne telefone s aplikacijom Sky ECC, koja omogućava šifrovanu i zaštićenu komunikaciju među pripadnicima kriminalnih organizacija.
Povezanost s trgovinom oružjem i nasilnim djelima
Pored optužbi za trgovinu drogom, Elvis Keljmendi se tereti i za niz drugih krivičnih djela, uključujući:
Izazivanje opće opasnosti (član 323. KZFBiH)
Oštećenje tuđe stvari (član 293. KZFBiH)
Neovlašteno nabavljanje, držanje ili prodaju oružja (član 65. Zakona o oružju i municiji HNK)
Ova djela se dovode u vezu s nasilnim incidentima i sukobima unutar kriminalnih krugova. Vlasti sumnjaju da je oružje korišteno i u obračunima s konkurentskim grupama te da je bilo namijenjeno daljoj ilegalnoj prodaji.
Suđenje i mjere zabrane
Naredne sedmice, pred Sudom BiH bit će održano ročište na kojem će Tužilaštvo BiH predložiti produženje mjera zabrane za Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića. S obzirom na težinu optužbi i potencijalnu prijetnju od bijega, Tužilaštvo insistira na strogim mjerama nadzora kako bi se osiguralo njihovo prisustvo tokom suđenja.
Istovremeno, u okviru iste istrage, Sud BiH je već donio odluku o ukidanju pritvora za Mlađena Veljovića, još jednog pripadnika kriminalne grupe. Veljović je stavljen u kućni pritvor, uz zabranu putovanja, dok se očekuje podizanje optužnice protiv njega. Tužilaštvo planira da se optužnica protiv Veljovića spoji sa već potvrđenom optužnicom protiv Keljmendija i Ahmića, čime bi se dodatno učvrstila pravna osnova za procesuiranje cijele kriminalne grupe.
Šira mreža kriminala na Balkanu
Ovaj slučaj je još jedan u nizu pokazatelja kako organizirane kriminalne grupe na Balkanu funkcionišu preko državnih granica, koristeći sofisticirane metode komunikacije i operativne taktike kako bi izbjegle hapšenje. Povezanost kriminalnih klanova iz BiH, Srbije, Crne Gore i Albanije ukazuje na širok spektar ilegalnih aktivnosti, uključujući trgovinu narkoticima, oružjem, ali i potencijalne veze sa drugim oblicima organizovanog kriminala, poput pranja novca i falsifikovanja dokumenata.
Vlasti BiH su pod pritiskom da dokažu sposobnost borbe protiv organiziranog kriminala, posebno nakon što je u nekoliko prethodnih slučajeva došlo do kontroverznih odluka suda, ukidanja mjera pritvora ili bijega optuženih prije izricanja presude. Oči javnosti su sada uprte u Sud BiH i odluke koje će donijeti u ovom slučaju, dok se očekuje daljnja istraga i moguće nove optužnice protiv članova Keljmendijeve mreže.