SVAKA AKCIJA VODI OZBILJNIM POSLEDICAMA

EU povodom 'svesrpske deklaracije': Suverenitet BiH se ne može narušiti

eu bih

Evropska unija poručila je 11. juna da se suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni identitet Bosne i Hercegovine ne mogu narušiti i da će svaka akcija protiv ovih principa dovesti do ozbiljnih posledica.

Portparol Evropske unije (EU) Peter Stano je reagovao na Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, usvojenu na zajedničkoj sednici Vlada Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Rs, tokom "Svesrpskog sabora" 8. juna.

"Očekujemo od političkih lidera iz zemalja koje teže pristupanju Evropskoj uniji da njeguju dobrosusjedske odnose i regionalnu saradnju, principe i vrijednosti za koje se EU zalaže", dodaje se u odgovoru Stana.

Dan prije reakcije iz Brisela, Ambasada SAD u BiH je saopćila da zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru predstavljaju napad na Dejtonski sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio odgovor na reakciju američke ambasade u Sarajevu.

U Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, dokumentu sa 49 tačaka, navodi se, pored ostalog, da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu.

U Deklaraciji se navodi da sabor ne podržava Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja je krajem maja izglasana u Ujedinjenim nacijama.

"Pomenutom Rezolucijom izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja cijelog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u djelo", tvrdi se u tekstu.

U tekstu se, između ostalog, navodi i da Sabor smatra "neprimjerenim" postavljanje visokog predstavnika u BiH suprotno Aneksu X Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je propisano da je za imenovanje visokog predstavnika potrebna saglasnost strana ugovornica, kao i odgovarajuća rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Takođe se konstatuje da je Dejtonski mirovni sporazum "trajno i bitno narušen", te se pozivaju svi međunarodni akteri da se vrate njegovom poštovanju.

Konstatuje se da je RS zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da se stoga insistira na sprovođenju tog sporazuma, kao međunarodnog ugovora koji se ne može jednostrano ili putem intervencionizma mijenjati.

"Svesrpski sabor smatra da RS može u mjeri u kojoj ocijeni kao cjelishodno da aktivira sve nadležnosti koje su prema Dejtonskom mirovnom sporazumu predviđene kao nadležnosti entiteta", dodaje se.

U Deklaraciji koju su usvojile vlade Srbije i RS konstatuje se i da srpski narod, Srbija i RS treba da čuvaju historijska prijateljstva sa "dokazanim prijateljima", ali i da grade nova savezništva.


Znate više o temi ili prijavi grešku