
Komesar EU za odbranu i svemir Andrius Kubilius najavio je da će do 19. marta predstaviti „Bijelu knjigu o evropskoj odbrani“, dokument koji će detaljno opisati mjere za pripremu EU na moguće vojne izazove, posebno u kontekstu ruskih prijetnji.
Kubilius se fokusira na strategiju za zaštitu svih 27 zemalja članica EU u slučaju ruskog napada, ali ističe da, uprkos povećanoj retorici, EU nije postigla željeni “veliki prasak” u odbrambenoj integraciji.
Profesor Daniel Fiott sa VUB-a, komentarišući temu, ističe da bijela knjiga mora precizirati kako bi EU trebalo reagirati u slučaju smanjenja američke vojne podrške, te kako prilagoditi odbrambene kapacitete u skladu sa novim sigurnosnim prijetnjama.
Problemi konkurentnosti evropske odbrambene industrije
Evropska odbrambena industrija suočava se s ozbiljnim izazovima, među kojima su fragmentacija tržišta i teškoće u pristupu kapitalu. Poslanik Riho Terras iz Estonije ukazuje na potrebu za preuređenjem sektora i implementacijom planova industrijske proizvodnje koji bi konkretizovali vojne potrebe i osigurali dovoljno kapaciteta. Potrebno je postaviti jasne ciljeve u pogledu količina i rokova za razvoj odbrambenih resursa.
Finansijska ulaganja u odbranu: Potrebno je više novca Komesar Kubilius predlaže da EU izdvoji najmanje 100 milijardi eura za odbrambena ulaganja u periodu 2028-2034. Takođe, predložena je ideja o “odbrambenim obveznicama”, kako bi se prikupila potrebna sredstva. Poljski ministar vanjskih poslova ističe da EU treba razmisliti o uspostavi specijalizovane banke za ponovno naoružavanje kako bi ojačala odbrambene kapacitete.
Standardizacija evropskih vojnih snaga i zajedničke nabavke
Kaja Kallas, premijerka Estonije, ističe da EU ne treba jedinstvenu vojsku, već 27 nacionalnih armija koje mogu efikasno sarađivati. EU planira da do 2030. godine poveća zajedničke nabavke u sektoru odbrane sa 18% na 35%. Zastupnica Marie-Agnes Strack Zimmermann naglašava da je ključ prevazilaženje mentaliteta nacionalnih industrija i ulaganje u zajedničke napore za rešavanje deficita u odbrambenim sposobnostima.
Investicije u svemirsku industriju za odbranu
Kubilius je takođe naglasio važnost investicija u svemirski sektor, koji je od ključne važnosti za modernu vojnu odbranu, a EU trenutno ulaže značajna sredstva u istraživanje i razvoj u oblasti odbrane. “Svemir je ključan za evropsku odbranu”, izjavio je Kubilius, dodajući da EU treba razviti sisteme za praćenje prijetnji iz svemira i zaštitu svojih odbrambenih interesa.
Kako bi odgovorila na izazove, EU planira ojačati svoju odbrambenu infrastrukturu kroz standardizaciju, veće investicije i bolje koordinisane vojne napore među državama članicama.