DA LI JE "ODZVONILO" SKYU, ANOMU...

Europol traži uvođenje novih "pravila igre"

Europol

Naši domovi postaju opasniji od naših ulica jer se kriminal širi internetom, izjavila je izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle...

Nakon što je komapnija Meta, koja je vlasnik društvene mreže Facebook uvela enkripciju end-to-end prilikom slanja poruka između korisnika, reagovao je Europol.

Inače, ova vrsta enkripcije, odnosno šifrovanja poruka, onemogućava policijskim agencijama da presretnu poruke koje između sebe razmjenjuju kriminalci, što umnogome otežava otkrivanje krivičnih djela. Zbog toga su zatražili od IT kompanija koje razvijaju aplikacije za komunikaciju da ih dizajniraju tako da zadrže mogućnost uvida u poruke kako bi policija, u slučaju potrebe, imala pristup takvim komunikacijama.

Primjera radi, koristeći aplikacije poput Sky ili Anom, kriminalci su duži vremenski period međusobno komunicirali i dogoovarali izvršenje razlićitih krivičnih djela, a da policija uopće nije bila svjesna šta se dešava. Takve stvari, smatraju u Europolu, u budućnosti trebaju biti spriječene. To znači da bi tehnološke kompanije u budućnosti mogle dostavljati policiji poruke koje razmjenjuju sumnjive osobe. Također, u slučaju da primjete razmjenu poruka koje upućuju na izvršenje krivičnih djela, mogle bi unaprijed upozoriti na takvu komunikaciju, s ciljem sprečavanja zločina i prije nego što se dogodi.

Istovremeno u Europolu ističu kako su svjesni potrebe za zaštitom privatnosti, te zbog toga i predlažu da policija ovakvim razmjenama poruka može pristupiti samo na zakonit način, što podrazumijeva i dobijanje saglasnosti nadležnih pravosudnih institucija.

U svojoj deklaraciji ističu posebno određene vrste kriminala na koje se ova deklaracija odnosi, kao što su kao što su seksualno zlostavljanje djece, trgovina ljudima, krijumčarenje droge, ubistva, privredni kriminal i teroristička djela.

  • Naši domovi postaju opasniji od naših ulica jer se kriminal širi internetom. Da bi naše društvo i ljudi bili sigurni, potrebno nam je da ovo digitalno okruženje bude osigurano. Tehnološke kompanije imaju društvenu odgovornost da razviju sigurnije okruženje u kojem organi za provođenje zakona i pravosuđe mogu obavljati svoj posao. Ako policija izgubi sposobnost prikupljanja dokaza, naše društvo neće moći zaštititi ljude da ne postanu žrtve zločina, izjavila je izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle.