
Evropa doživljava preporod kao investiciona destinacija, prema riječima funkcionera za privatna ulaganja kompanije KKR, usljed opsežnih američkih tarifa, značajnih promjena u planovima javne potrošnje i predloženih reformi konkurentnosti na kontinentu.
"Kao posljedica stvari poput Dragijevog izvještaja o konkurentnosti i tarifa, Evropa doživljava svojevrsni preporod", izjavila je Tara Dejvis, suosnivač sektora za Evropu u američkoj alternativnoj investicionoj grupi.
Sada postoji "prava usmjerenost ka samodovoljnosti i preoblikovanju ekonomskog modela u cjelini".
Nedavno najavljeni njemački infrastrukturni fond od 500 milijardi eura pokazao je da postoji "stvarna inicijativa za ulaganja tamo gdje mogu doprinijeti rastu", dodala je.
Njeni komentari dolaze nakon mjesec dana u kojem je američki predsjednik Donald Tramp najavio značajne uvozne poreze, prije nego što ih je smanjio na 90 dana za gotovo sve zemlje osim Kine, nakon velikih oscilacija na tržištima.
Nedostatak jasnoće naveo je neke ključne globalne investitore da obustave obaveze prema privatnim tržištima u SAD-u.
"Veoma smo uzbuđeni i pozitivni po pitanju izgleda za Evropu – vjerovatno više nego ranije", rekao je Matija Kaprioli, drugi suosnivač KKR-ovog evropskog sektora, s obzirom na potencijal koji bi mogao biti ostvaren ukoliko se preporuke bivšeg predsjednika ECB-a Marija Dragija za jačanje konkurentnosti sprovedu u djelo.
"Umjesto da imamo pet, šest ili sedam različitih javnih tržišta u Evropi koja su mala i fragmentisana i ne mogu da obezbjede dovoljnu likvidnost za biznise, mogli bismo imati jedno veće, sa jedinstvenim i jednostavnim pravnim sistemom", rekao je, osvrćući se na Dragijevu preporuku o ujedinjenju tržišta kapitala u Evropi.
"To bi pojedinim kompanijama znatno olakšalo pristup kapitalu".
Kaprioli je istakao da će KKR nastaviti sa značajnim ulaganjima u SAD-u, uprkos trenutnoj neizvjesnosti, jer "ne budimo se jednog dana i ne kažemo: sada je Evropa privlačnija od druge regije", već se fokusiraju na osnovne pokretače rasta određenih preduzeća.
KKR je zaključio ugovore o kupovini kompanija u vrijednosti od oko 10 milijardi dolara na globalnom nivou još od trenutka Trampovih tzv. tarifa "Dana oslobođenja", uprkos volatilnosti tržišta.
Kompanija je "institucionalno naučila lekciju", kako je rekao jedan bankar, nakon što nije dovoljno brzo reagovala poslije finansijske krize 2008. godine.
Dejvis je naglasila da je jedna od ključnih lekcija koje je kompanija izvukla iz te krize bila vrijednost dosljednog ulaganja kapitala kroz vrijeme.
"U ovakvim periodima ljudi obično ništa ne preduzimaju, ali gledajući unazad, upravo su to često bile najbolje prilike za ulaganja", rekla je. Fondovi se identifikuju prema godini u kojoj prvi put počnu da ulažu novac.
KKR je trenutno glavni kandidat za preuzimanje kontrole nad kompanijom Thames Water, londonskim snabdjevačem vodom koji se suočava s problemima, sa ponudom od 4 milijarde funti.
"To je infrastrukturna imovina kojoj je potreban operativni preokret", rekla je Dejvis.
"To je upravo ono što radimo u oblasti privatnog kapitala i infrastrukture u KKR-u".
Financial Times je ranije ovog mjeseca izvestio da se kineski državni fondovi povlače iz ulaganja u fondove američkih firmi koje se bave privatnim kapitalom, nakon Trampove oštre retorike o tarifama.
Ipak, Kaprioli je rekao da KKR ima diverzifikovanu bazu investitora, "što umanjuje svaki potencijalni problem", te da bi kompanija mogla imati koristi i od sve većeg priliva bogatih pojedinaca u fondove privatnog kapitala.
Tzv. alternativne investicione firme sve više se okreću manjim investitorima dok nastoje da iskoriste nove izvore kapitala.