
Ne treba vam šifra niti posebno poznavanje diplomatije da biste dešifrovali šta poručuju zvaničnici Evropske unije. Poruka je brutalno jasna – Milorad Dodik, uprkos napadu na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, neće biti zaustavljen iz Brisela. Ni politički, ni pravosudno.
Ova poruka, izrečena preko specijalnog predstavnika EU u BiH Luigija Sorece, potvrđena je u intervjuu za "Nezavisne". On ne govori samo u svoje ime, već u ime struktura koje godinama vode politiku EU prema BiH – politiku nečinjenja i kalkulisanja.
Sada je, prema svemu sudeći, red na domaće lidere – prvenstveno na Trojku – da se nose sa čovjekom koji sistemski razgrađuje državu. Od njih se očekuje da sjednu za sto s osobom koja osporava legitimitet institucija, ne priznaje odluke pravosuđa i svakodnevno vrijeđa visokog predstavnika međunarodne zajednice.
Trojka, već dovoljno opterećena političkim saplitanjima unutar sopstvene koalicije i manipulacijama HDZ-a koji ih mjesecima drži na političkoj "pauzi", sada dobija i dodatni teret – pravosudni.
Iza kulisa, u institucijama EU i među pojedincima u Delegaciji EU u Sarajevu, ozbiljno se razmatra scenario koji uključuje spuštanje tenzija sa Dodikom, ali ne kroz zakon i red – već kroz popuštanje. Ideje koje kruže uključuju povlačenje potjernice, ukidanje pritvora i mogućnost da se s Dodikom pregovara, kako bi se navodno odblokirao evropski put BiH.
Taj pritisak sada udara direktno na Sud BiH, koji je izdao potjernicu i odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, nakon prijedloga Tužilaštva BiH. Tužilaštvo, koje već dugo ne uspijeva sprovesti pravosudne odluke, sada bi moglo popustiti pod pritiskom – a sve u ime "mira" i "stabilnosti".
Ako bi Sud BiH popustio, to bi bio institucionalni šamar pravnoj državi. Bio bi to i poraz za SIPA-u, koja već mjesecima "ne uspijeva" privesti Dodika.
Još alarmantnije djeluje ideja da se Dodik u drugostepenom postupku oslobodi ozbiljne kazne i dobije tek uvjetnu presudu – što bi mu omogućilo da nastavi svoje političko djelovanje.
Iako je sudsko vijeće već imenovano, ništa nije zacementirano. Sve bi moglo kulminirati do jeseni. Žalbeno ročište biće održano do sredine juna, a konačna presuda očekuje se u septembru.
No, dok EU iz sjene šalje poruke o “dijalogu”, domaćim institucijama ostaje da same odluče da li će pokleknuti pred političkim ucjenama – ili poštovati zakone koje su zakleli da će braniti.
Jer, da je bilo stvarne podrške iz Brisela – Dodik bi već bio iza rešetaka. Ovakva Evropa, očito, više ne želi da igra ulogu arbitra. Njena poruka je: „Vi se valjajte u blatu koje ste stvorili. Mi smo tu da pratimo.“