
Dokument koji kruži među članicama EU poziva na sankcije Dodiku, Viškoviću i Stevandiću, zabranu kontakata sa SNSD-om i hitno suprotstavljanje ruskom utjecaju u BiH.
Francuska i Njemačka uputile non-paper EU članicama: Poziv na pooštravanje sankcija Dodiku i potpunu izolaciju SNSD-a
Francuska i Njemačka distribuirale su takozvani non-paper prema svim članicama Evropske unije, s fokusom na situaciju u Bosni i Hercegovini. U dokumentu se naglašava potreba da se u zemljama koje već nisu reagovale uvedu, a u ostalima pooštre, sankcije protiv predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika – koji je u bijegu od pravosuđa BiH.
U non-paperu se pozivaju sve zemlje EU da uvedu individualne sankcije protiv Dodika, te da se ponovno razmotri opcija uvođenja zajedničkih, sveobuhvatnih sankcija na nivou EU. Posebna preporuka upućena je zvaničnicima članica EU da potpuno obustave kontakte sa secesionističkom strankom SNSD, uključujući Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića – osobama protiv kojih je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu za napad na ustavni poredak države.
Dokument sadrži i detalje o blokadama rada državnih institucija koje SNSD sprovodi, što ozbiljno ugrožava evropski put BiH. Također se upozorava na sve prisutniji uticaj Rusije preko Dodika, koji je najavio još jednu posjetu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u junu ove godine. To bi bio njegov treći sastanak s Putinom u 2025. godini, ukoliko do njega dođe i ako ga ne spriječe nove, oštrije mjere sankcionisanja.
Dodika se sve češće percipira kao direktnu produženu ruku Kremlja na Zapadnom Balkanu. Njegova servilnost prema Moskvi i spremnost da sprovodi interese ruskog režima prepoznaje se kao ozbiljna prijetnja sigurnosti i stabilnosti regiona, s obzirom na to da je BiH u neposrednom susjedstvu EU.
Distribucija ovog dokumenta motivisana je i nepostojanjem jedinstvenog stava unutar EU o uvođenju sankcija. Iako su pojedine zemlje već uvele mjere protiv Dodika i njegovih saradnika, zajedničke sankcije na nivou EU još uvijek nisu donesene zbog protivljenja pojedinih članica, među kojima je najglasnija Mađarska. Hrvatski premijer Andrej Plenković je čak javno ocijenio da sankcije protiv Dodika nisu potrebne.
Međutim, sve više zemalja razmatra samostalno djelovanje. Sankcije su već uvele Austrija, Njemačka i Litvanija, dok je Poljska potvrdila da je pokrenula proceduru za zabranu ulaska, boravka i tranzita Miloradu Dodiku.
Očekuje se da će uz podršku Francuske i Njemačke, ali i još nekoliko utjecajnih članica EU, ovaj non-paper poslužiti kao temelj za stvaranje snažnog evropskog fronta koji bi doveo do potpune političke i diplomatske izolacije Milorada Dodika i njegovih najbližih saradnika. Cilj je oslabiti njihove kapacitete za daljnje djelovanje unutar i izvan BiH, kako politički tako i finansijski.
Podsjećamo, Dodik se već nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, koje su uvedene zbog podrivanja ustavnog poretka BiH i korupcije. Na "crnoj listi" nalaze se i Radovan Višković, Nenad Stevandić, te Dodikova djeca – Igor i Gorica Dodik.