
Nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump iznio prijedloge o iseljavanju Palestinaca iz Gaze i uspostavljanju američke kontrole nad tom teritorijom, evropske sile su odlučno odbacile te ideje.
Velika Britanija, Španija, Francuska i Njemačka naglasile su da bi takvi potezi predstavljali kršenje međunarodnog prava i ozbiljno ugrozili mir u regiji.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy poručio je da Palestinci moraju imati budućnost u svojoj domovini.
„Uvijek smo bili jasni u našem stavu – moramo vidjeti dvije države. Palestinci moraju imati priliku živjeti i napredovati u svojim domovima, u Gazi i na Zapadnoj obali“, rekao je Lammy tokom posjete Kijevu. On je istakao važnost prelaska iz prve faze primirja u Gazi ka dugoročnom rješenju i rekonstrukciji tog područja.
Francuska je također osudila ideju prisilnog raseljavanja Palestinaca. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Christophe Lemoine naglasio je da bi takav potez bio ozbiljno kršenje međunarodnog prava i velika prepreka rješenju sukoba.
„Budućnost Gaze mora biti u okviru buduće palestinske države, a ne pod kontrolom treće zemlje“, izjavio je Lemoine.
Španski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares bio je jednako jasan:
„Gaza je dom Palestinaca iz Gaze, i oni moraju ostati tamo. To je dio buduće palestinske države koju Španija podržava“, rekao je Albares, naglasivši potrebu za mirnim suživotom s Izraelom.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upozorila je da bi protjerivanje Palestinaca bilo neprihvatljivo i protivno međunarodnom pravu.
„To bi donijelo novu patnju i dodatno produbilo mržnju. Rješenje se ne smije donositi preko glava Palestinaca“, poručila je Baerbock.
Ove izjave pokazuju jedinstven stav evropskih zemalja protiv radikalnih prijedloga koji bi mogli dovesti do daljnje destabilizacije Bliskog istoka.