
Politička drama u BiH: Evropski put kao moneta za potkusurivanje
Neizvjesnost na državnom nivou Bosne i Hercegovine se nastavlja, a iako su krajem januara usvojena dva ključna evropska zakona, to nije donijelo stabilnost, već je postalo još jedno oružje u političkom nadmetanju vladajućih stranaka. Februar donosi nove izazove – složene odnose između partnera u vlasti, ali i pitanje napretka zemlje ka Evropskoj uniji, o čemu zasad nema konkretnih najava. Ključni testovi mogli bi biti sjednice Vijeća ministara, Zastupničkog doma i zajednička sjednica oba doma Parlamenta BiH koje su zakazane za narednu sedmicu.
Politički akteri se nalaze pred teškim zadatkom – u martu će Evropska unija ocjenjivati postignute rezultate. Iako su dva zakona usvojena, preostaju još ključni – Zakon o sudovima i izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću. Također, mora se imenovati glavni pregovarač s EU i usvojiti budžet za tekuću godinu. Očekuje se da će upravo usklađenost ovih pitanja biti presudna za odnose unutar vladajuće koalicije, ali i za opoziciju, koja sve više pokazuje ambicije da se aktivnije uključi u političke procese.
Unutar Republike Srpske postoje spekulacije o mogućim intervencijama međunarodne zajednice koje bi mogle promijeniti pravila političke igre, a što bi izazvalo oštre reakcije i dodatno zakompliciralo ionako nestabilnu situaciju. U međuvremenu, odnosi između političkih aktera u Federaciji BiH ostaju nejasni, jer su pojedini predstavnici opozicije iz entiteta neočekivano podržali određene prijedloge vlasti na državnom nivou.
Posebnu pažnju izaziva nadolazeća sjednica Zastupničkog doma BiH, na kojoj bi moglo doći do novih imenovanja u Kolegij doma, što bi moglo dodatno promijeniti odnose snaga. Također, iz političkih krugova stižu neslužbene informacije da se razmatra i mogućnost ulaska pojedinih opozicionih figura iz Republike Srpske u vlast na državnom nivou, što izaziva podijeljene reakcije.
Iako se priča o mogućim prekompozicijama vlasti, realnost je da ključni politički akteri i dalje imaju mehanizme kontrole i blokade, što onemogućava bilo kakve drastične promjene. Matematička raspodjela snaga u parlamentu sugerira da su veće rekonstrukcije vlasti malo vjerovatne prije 2026. godine. Svaki pokušaj ozbiljnijih promjena mogao bi dovesti samo do još dubljih političkih kriza i zastoja, čime bi evropski put zemlje ostao tek deklarativni cilj, a ne stvarna politička agenda.