POLITIČKI MANEVRI I SUKOBI INTERESA U KOMISIJI ZA OČUVANJE NACIONALNIH SPOMENIKA

Faruk Kapidžić podnio je zahtjev Predsjedništvu BiH da ga razriješe dužnosti člana Komisije

Faruk kapidzic
Foto © Fb

Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo i član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Faruk Kapidžić, službeno je podnio zahtjev Predsjedništvu Bosne i Hercegovine za razrješenje s dužnosti člana Komisije.

Kapidžić je ovom prilikom naglasio da nije dao ostavku, već podnio formalni zahtjev za razrješenje koji je sada pred Predsjedništvom BiH. Ovaj zahtjev dolazi nakon što je Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo ustanovio sukob interesa zbog Kapidžićeve obnašanja dvije javne funkcije, čime je ostavljen rok od 30 dana za napuštanje jedne od funkcija.

U političkim krugovima Sarajeva, Kapidžićeva odluka izazvala je brojne spekulacije i pitanja. Naime, razrješenje iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika nije jednostavna procedura. Za imenovanje novog člana iz reda Bošnjaka potrebno je da glasaju sva tri člana Predsjedništva BiH. Međutim, za razrješenje jednog člana potrebno je da glasaju barem dva člana Predsjedništva. Trenutno, Komisija ima petogodišnji mandat koji je započeo 2. februara 2021. godine, a ističe 2026. godine.

Posebno je zanimljivo pitanje što bi se dogodilo ako bi dva člana Predsjedništva BiH glasala za razrješenje Kapidžića, ali bi treći, Denis Bećirović, odlučio zadržati Kapidžića u Komisiji iz političkih razloga ili jednostavno zbog neslaganja s mogućim pratećim rizikom. Ovo bi potencijalno moglo dovesti do blokade Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u trenutku kada Republika Srpska pokreće aktivnosti na "privatizaciji" nacionalnih spomenika i pokušaju izbacivanja Bosne i Hercegovine iz ovog procesa.

Ovaj kompleksan politički manevar dolazi u vrijeme kada se vode rasprave o očuvanju kulturne baštine i odgovornosti institucija da čuvaju nacionalne spomenike. Faruk Kapidžić, kao predstavnik Bošnjaka u Komisiji, ključna je figura u očuvanju i zaštiti kulturnih spomenika Bosne i Hercegovine. Ako ne bude imenovan novi član, moglo bi doći do ozbiljnih problema u efikasnom djelovanju Komisije, pogotovo s obzirom na složenost i osjetljivost pitanja nacionalnih spomenika, posebno u svjetlu aktivnosti entiteta Republika Srpska koje ugrožavaju integritet i jedinstvenost kulturne baštine zemlje.

Predsjedništvo BiH sada ima rok da donese odluku koja bi mogla imati dugoročne posljedice ne samo za Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika, već i za cjelokupnu kulturnu politiku Bosne i Hercegovine. Ukoliko se ne postigne konsenzus ili odlučujući koraci, Komisija bi mogla ostati bez ključne podrške, što bi moglo dodatno zakomplicirati borbu protiv privatizacije i politizacije kulturne baštine u Bosni i Hercegovini.