Filipinski ministar odbrane Gilbert Teodoro jučer je u parlamentu u Manili najavio da njegova zemlja neće kupovati novu vojnu opremu od Izraela, nakon političkog pritiska zbog rata u Pojasu Gaze. Teodoro je naglasio da se nastavlja isključivo nabavka opreme za postojeće sisteme, dok se novi ugovori neće sklapati. Filipini su jedan od najvećih kupaca izraelskog naoružanja, a podaci Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira pokazuju da je zemlja između 2019. i 2023. bila druga u svijetu po kupovini oružja iz Izraela, s udjelom od 12 posto ukupnog izvoza. Teodoro je priznao da zemlja ne može jednostavno prekinuti sve postojeće obaveze zbog kompleksnosti ugovora i nedostatka stručnosti u ugovornom pravu.
Jučerašnja rasprava fokusirala se na relativno mali ugovor s kompanijom Elbit Systems, vrijedan 250 miliona filipinskih pezosa za granate od 155 mm za haubice ATMOS. Teodoro je naglasio da je riječ o nastavku prethodnih ugovora i da zemlja neće kupovati nove sisteme od Izraela, ali će koristiti postojeće narednih dvadeset godina.
Filipinska mornarica je prethodnih godina modernizirala flotu izraelskim brodovima i oružjem, uključujući lanser raketa MLR-NLOS i elektrooptičke rakete Spike NLOS, dio programa Horizon 3 za modernizaciju sigurnosnih snaga (2023–2028). Teodoro je dodao da će ovaj ugovor poslužiti kao testni slučaj za potrebu diverzifikacije opskrbnog lanca i bolje planiranje budućih nabavki.
Podaci izraelske Uprave za međunarodnu odbrambenu saradnju pokazuju da je, iako je izraelski odbrambeni izvoz dosegao rekordnih 14,795 milijardi dolara prošle godine, udio prodaje Dalekom istoku pao s 48% na 23%, dok je prodaja Evropi porasla s 35% na 54%.