GDJE INVESTIRATI U NESIGURNOM OKRUŽENJU?

Finansijska pismenost u BiH na niskom nivou: Gdje građani ulažu svoj novac?

Ulaganje u Bi H strana ulaganja

Rast depozita u BiH usprkos ekonomskim izazovima: Gdje investirati u nesigurnom okruženju? Građani sve manje štede, ali depoziti rastu; investicijske opcije u BiH u vremenu visoke inflacije i ekonomske nestabilnosti.

Rast depozita u BiH unatoč ekonomskoj nestabilnosti: Gdje ulagati?

U vrijeme ekonomske nesigurnosti, kada se troškovi života u Bosni i Hercegovini iz godine u godinu povećavaju, građani sve teže štede, ali iznenađujuće je da depoziti stanovništva ipak rastu. Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti građana u komercijalnim bankama na kraju februara 2025. godine iznose oko 18 milijardi KM, što predstavlja povećanje od više od 10% u odnosu na isti period prošle godine.

Depoziti građana čine više od polovice ukupnih depozita u bankama, što ukazuje na njihov značaj za finansijski sistem. Ipak, dok se depoziti povećavaju, svakodnevni životni troškovi i visoke cijene namirnica ostavljaju malo prostora za štednju prosječnim građanima. Službene statistike pokazuju da se velik broj građana bori da "preživi od plate do plate", bez mogućnosti da stvore ušteđevinu za buduće potrebe.

Za one koji mogu da uštede, pitanje je gdje investirati, jer ulaganje zahtijeva određenu razinu finansijske pismenosti. U BiH, međutim, financijska pismenost je na niskom nivou, a istraživanja pokazuju da se BiH nalazi među posljednjim 25% zemalja svijeta po ovom kriteriju. Ova situacija stavlja građane u nepovoljan položaj kada je riječ o donošenju informiranih odluka o ulaganju.

Za one koji ipak posjeduju sredstva za ulaganje, postoji nekoliko opcija. Najsigurnija opcija za investiranje ostaje oročenje depozita u bankama ili ulaganje u državne obveznice, koje nude stabilan, ali skroman povrat. Međutim, u postkovid periodu, ulaganje u nekretnine postalo je najpopularnija opcija. Cijene nekretnina u BiH su porasle, a mnogi građani, s obzirom na nesigurnost u ekonomiji, odlučuju ulagati u trajnu imovinu.

Osim nekretnina, sve više građana ulaže u plemenite metale, poput zlata, koji su tradicionalno smatrani sigurnim utočištem u vremenima inflacije. Također, dionice, kriptovalute i investicije u IT sektor ili obnovljive izvore energije postaju sve popularniji, posebno među onima koji su voljni preuzeti određeni rizik.

Iako tržište ulaganja nudi brojne mogućnosti, važno je napomenuti da je ekonomska situacija još uvijek nestabilna, a inflacija u BiH ne pokazuje znakove brzog opadanja. Prema prognozama, inflacija će u 2025. godini iznositi oko 4,2%, a u narednoj godini se očekuje postepena stabilizacija na 3,3%. Stoga, za građane koji žele ulagati, ključno je imati odgovarajuće znanje i razumijevanje tržišta kako bi donosili najbolje odluke u skladu sa svojim finansijskim ciljevima i tolerancijom na rizik.