
Milorad Dodik, očigledno pritisnut sve dubljom finansijskom provalijom u koju je uvukao Republiku Srpsku, izrekao je još jednu bombastičnu prijetnju koja u stvarnosti ne može biti sprovedena.
Njegove izjave o zatvaranju banaka u RS-u samo su još jedan u nizu pokušaja da demonstrira moć koju zapravo nema, dok mu se finansijska konstrukcija pod teretom sankcija i nepovjerenja urušava pred očima.
DODIKOV NEUSPJELI BLEF: ZATVARANJE BANAKA KOJE NE MOŽE IZVESTI
Dodik je 23. januara na prvoj konferenciji za medije nakon dužeg bolovanja iznio prijetnju upućenu stranim bankama, tvrdeći da će ih zatvoriti ukoliko ne vrate kapital u RS. Njegova izjava:
"Iznijeli ste 750 miliona KM depozita ovih građana u inostranstvo da bi podržavali najuspješnije ekonomije Austrije i Njemačke. Našim depozitima ste kupili 150 miliona KM obveznica u inostranstvu. Imate rok od tri mjeseca da to vratite u Republiku Srpsku, jer su to naše pare. Ne budete li to vratili, prvi dan nakon tih 90 dana zatvorićemo vas! Mislite da ne možemo? Vidjećete da možemo!"
Ova prijetnja dolazi u trenutku kada su banke već prestale kupovati obveznice i trezorske zapise Republike Srpske, a sve zbog činjenice da se cijeli politički vrh ovog entiteta nalazi pod američkim sankcijama. Dodiku, kojem hitno trebaju sredstva za održavanje likvidnosti i socijalnog mira, ostaje samo da se razbacuje fiktivnim milionima kojih u entitetskom budžetu nema.
Međutim, realnost je neumoljiva – Dodik ni Vlada RS ne mogu zatvoriti nijednu banku. Regulacija rada bankarskog sektora u RS jasno je definisana Zakonom o bankama, a jedina institucija koja može oduzeti dozvolu za rad banci jeste Agencija za bankarstvo RS, koja bi takav potez mogla povući samo pod izuzetno opravdanim uslovima, poput kolapsa kapitala ili ugrožavanja depozita. Drugim riječima, Dodikove prijetnje su obična šarena laža za njegovu glasačku bazu.
SANKCIJE I BANKARSKA BLOKADA: KRAJ FINANSIJSKE ILUZIJE
Sankcije koje su Sjedinjene Države uvele vrhu RS, pojedinim ministrima, firmama i njihovim vlasnicima, poljuljale su ne samo Dodikovu vlast, već i čitavu njegovu mrežu ekonomskog preživljavanja. Kada su sankcije uvele rigorozne mjere protiv firmi i pojedinaca povezanih s porodicom Dodik, finansijski sistem RS postao je još ranjiviji. Američka ambasada u BiH objavila je podatak da je samo od 2023. godine kroz razne ugovore 36 miliona eura završilo u firmama s "crne liste" OFAC-a, a koje su direktno ili indirektno bile pod Dodikovom kontrolom.
Banke su, svjesne rizika, odmah zatvorile račune firmama i pojedincima pod sankcijama, ne želeći se i same naći na udaru. Kada je Dodik shvatio da je ostao bez ključnih izvora finansiranja, počeo je otvoreno napadati bankarski sektor, tražeći od njih da nastave kupovati obveznice i trezorske zapise, čime bi RS ostala prividno likvidna. Međutim, realnost je brutalna – međunarodno finansijsko tržište zatvorilo je vrata RS-u, a domaći izvori finansiranja sve su tanji.
AGENCIJA ZA BANKARSTVO – TIHA SLUŠKINJA REŽIMA
Agencija za bankarstvo RS, koja bi u teoriji trebala biti nezavisna institucija, do sada nije dala nijednu izjavu u vezi s Dodikovim prijetnjama, što dodatno potvrđuje da se nalaze pod njegovom političkom kontrolom. Direktor Agencije Srđan Šuput, kao i njegovi prethodnici, očigledno ne smije ni pokušati suprotstaviti se režimu, iako je svjestan da bi zatvaranje banaka izazvalo potpuni finansijski haos u RS-u.
Žurnal.info je pokušao dobiti odgovore od Agencije na ključna pitanja – može li izvršna vlast RS zaista zatvoriti banke i kakve bi posljedice takav potez imao po ekonomiju. Odgovor nisu dobili, što ne iznenađuje.
Udruženje banaka BiH i Centralna banka BiH također su odlučili ne komentarisati Dodikove izjave, jasno dajući do znanja da je ovo pitanje političke prirode i da nema pravne osnove za prijetnje koje je uputio predsjednik RS.
FINANSIJSKI SLOM NA POMOLU: KO ĆE PLATITI RAČUN?
Republika Srpska se trenutno finansira povećanjem nameta i naplatom indirektnih poreza, dok istovremeno ne izmiruje dugovanja prema dobavljačima. Vlada je svjesna da RS više ne može prodavati obveznice na međunarodnim tržištima, a pitanje je trenutka kada će se domaći finansijski izvori potpuno iscrpiti.
Dodikove prijetnje bankama nisu ništa drugo do očajnički pokušaj da prikrije vlastitu nesposobnost i finansijski sunovrat entiteta. On ne može zatvoriti banke, ne može natjerati strane finansijske institucije da rade protiv svojih interesa i ne može promijeniti surovu realnost – RS je na ivici finansijskog kolapsa, a njegov režim ostaje bez ključnog alata za održavanje socijalnog mira.
Pitanje je – ko će platiti račun za Dodikove propale eksperimente? Odgovor je jednostavan: građani Republike Srpske, koji će kroz rast poreza, inflaciju i smanjenje plata osjetiti punu težinu njegove nesmotrene ekonomske politike.