NAKON VIŠEGODIŠNJEG KAŠNJENJA U ODNOSU NA KONKURENCIJU

Firefox konačno uvodi WebGPU – ali s ograničenjima

Firefox foto Unsplash

Nakon višegodišnjeg kašnjenja u odnosu na konkurenciju, Mozilla je najavila da će WebGPU podrška konačno stići u Firefox, počevši od verzije 141 koja se očekuje 22. jula.

Iako je Google Chrome još 2023. godine uveo WebGPU sa verzijom 113, korisnici Firefoxa su do sada bili uskraćeni za ovu funkcionalnost, barem u stabilnim izdanjima pregledača.

WebGPU je važan korak u razvoju web tehnologija jer omogućava direktan pristup grafičkom procesoru računara, što znači da će igranje zahtjevnih igara, kao i pokretanje složenih 3D aplikacija, sada biti moguće direktno u pregledaču, bez potrebe za dodatnim ekstenzijama ili aplikacijama.

Početna podrška u Firefoxu 141 biće ograničena samo na Windows korisnike, dok se podrška za macOS, Linux i Android očekuje u narednim mjesecima. Tehnološka osnova implementacije zasniva se na “WGPU crate” – biblioteci napisanom u programskom jeziku Rust, koja prevodi veb zahteve u nativne komande za Direct3D 12, Metal ili Vulkan, u zavisnosti od operativnog sistema.

Zbog usporenog usvajanja novih veb standarda, Mozilla se u proteklom periodu suočavala s kritikama korisnika, posebno na forumima poput Reddita, gdje je često izražavano nezadovoljstvo. Neki korisnici su išli toliko daleko da su ironično komentarisali kako Mozilla više novca troši na rukovodstvo nego na razvojne timove. Ipak, tehnički razlozi iza kašnjenja uključuju složenost implementacije sigurnog i stabilnog grafičkog API-ja, što Mozilla sada pokušava nadoknaditi pažljivom integracijom.

Iako je ovo veliki iskorak, razvojni tim upozorava da WebGPU podrška još nije u potpunosti dovršena. Na primjer, u verziji 142 planira se ispravka problema s međuprocesnom komunikacijom, a dodatna poboljšanja su usmjerena na optimizaciju praćenja završetka GPU zadataka kako bi se smanjilo kašnjenje. Neke ključne funkcionalnosti, poput mogućnosti direktnog korištenja dekodiranih video frejmova preko importExternalTexture funkcije, još uvijek nisu dostupne.

Osim WebGPU-a, Firefox i dalje zaostaje i u drugim segmentima kada je riječ o modernim veb standardima. Nedostaje mu nativna podrška za progresivne web aplikacije (PWA), View Transitions API za glatke vizuelne prelaze između stranica, kao i WebUSB funkcionalnost.

Bez obzira na to, uključivanje WebGPU-a predstavlja važan korak ka smanjenju jaza između Firefoxa i Chromea, te bi mogao pomoći Mozilli da povrati dio korisničke baze koja se posljednjih godina sve više okreće konkurenciji.