Nogometni savez Francuske pokrenuo je pravni postupak protiv argentinskih nogometaša zbog kontroverznog pjevanja koje se dogodilo nakon njihove pobjede na Copa Americi protiv Kolumbije.
Argentinci su preksinoć ostvarili pobjedu u finalu Copa Americe protiv Kolumbije rezultatom 1:0, pa su tako osvojili novu titulu prvaka kontinenta. No, na proslavi je bilo "svega i svačega", a jedna pjesma dovela ih je u probleme.
Argentinski nogometaši snimljeni su kako pjevaju sramotnu pjesmu o reprezentaciji Francuske. Iako Francuska nije bila njihov rival na Copa Americi, rivalstvo traje decenijama unazad, a sve je kulminiralo na Svjetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine kada je Argentina savladala Francusku u finalu. Veznjak Argentine Enzo Fernandez snimio je sebe i saigrače kako pjevaju vrlo uvredljivu pjesmu o Francuzima, aludirajući na afričko porijeklo brojnih članova Trikolora.
"Oni igraju za Francusku, ali su im roditelji iz Angole. Majka im je iz Kameruna, a otac iz Nigerije. U pasošu piše Francuska", pjevali su nogometaši Argentine.
Odmah nakon toga reagovao je Nogometni savez Francuske i objavio saopćenje o incidentu, nakon čega je sve prijavljeno FIFA-i.
"Predsjednik saveza Philippe Diallo najoštrije osuđuje neprihvatljive rasističke komentare upućene igračima Francuske. Suočeni s ozbiljnošću ovih šokantnih poruka, savez je odlučio direktno prozvati svoje argentinske kolege i FIFA-i podnijeti pravnu tužbu", naveli su iz Nogometnog saveza Francuske.
Znajući kakav je stav FIFA-e prema ovakvim incidentima, nema sumnje da će Argentinci biti žestoko kažnjeni zbog ove pjesme.