
Za kratko vrijeme kineska kompanija DeepSeek je zadivila, a možemo reći i uplašila cijelu zapadnu tehnološku industriju svojim naprednim AI modelom koji se može porediti sa ChatGPT-om, ali su troškovi njegovog razvoja i obuke znatno manji.
S druge strane, Francuzi su pokušali da urade nešto slično, a kompanija The Linagora Group , koja je dio konzorcijuma OpenLLM-France, krajem prošle sedmice predstavila je svoj odgovor popularnom četbotu OpenAI-a.
Dok je kineska kompanija sa svojom tehnologijom u jednom danu zbrisala milijardu dolara vrijednosti američkim tehnološkim kompanijama, francuski chatbot Lucie je - povučen nakon nekoliko dana. Iako je u javnosti predstavljen kao "izuzetno transparentan i pouzdan", ispostavilo se da bukvalno ima problema da spoji 2 i 2.
Prema onima koji su ga testirali, chatbot je na ovo pitanje odgovorio sa programiranim neutralnim i objektivnim , iako su neki koji su postavljali dodatna pitanja na kraju dobili tačan odgovor. Ni činjenica da je njihov AI chatbot dao ljudima recept za metamfetamin, niti savjet o ishrani, poput onog da ljudi mogu jesti jaja kao izvor hrane, ne pomažu Francuzima da ostave svoj trag na tržištu umjetne inteligencije. Ali - kravlja jaja.
Sami ovi primjeri dovoljni su da shvatimo da francuska kompanija ima još puno posla, ne samo da sustigne OpenAI i ostale konkurente, već i da stvori proizvod koji će moći dati tačne odgovore na neka jednostavna pitanja.
Ovaj čovjek i njegova kompanija izgubili su milijarde preko noći zbog kineskog AI startup-a
Nakon povlačenja chatbota , Linagora Grupa je naglasila da će Lucie ostati istraživački projekt u početnoj fazi i da je u suštini riječ o sirovom modelu koji nije optimiziran i koji radi na minimalnim postavkama. Objasnili su da ih je "vodio entuzijazam" i da su svjesni da su pogriješili i da nisu trebali objaviti Lucie. Ranom prezentacijom željeli su skrenuti pažnju na svoj projekat, što su na kraju i učinili – iako ne na način na koji su željeli.