SKRIVENA ULOGA SRBIJE U DESTABILIZACIJI EVROPE?

Gerilske obuke u srcu Balkana: Šta Vulin i BIA kriju od Evrope?

Aleksandar Vulin

Dok se Evropa suočava sa suptilnim i opasnim napadima na njenu stabilnost, iza kulisa se odvija nešto daleko opasnije.

Vlasti Moldavije otkrile su zastrašujuću zavjeru o nasilnom svrgavanju njihove proevropske vlade, uz organizaciju tajnih obuka za paravojne jedinice u Rusiji, Bosni i Hercegovini, te - šokantno, ali ne i iznenađujuće - u Srbiji. Kako se Balkan ponovo pretvara u poligon za destabilizaciju Evrope, ključna pitanja ostaju: Ko sve stoji iza ovih obuka? I šta radi Aleksandar Vulin, bivši direktor Bezbjednosno-informativne agencije (BIA), kako bi zataškao ovaj skandal?

Moldavski mediji jučer su bombastično objavili informaciju koja se brzo proširila regijom - više osoba je uhapšeno zbog planiranja destabilizacije proevropske vlade Moldavije nakon što su prošli obuku u tajnim "gerilskim kampovima" u Rusiji, Bosni i Hercegovini, ali i Srbiji. Obuke koje su, prema navodima moldavskih vlasti, uključivale i državljane Srbije, organizovane su od strane bivših pripadnika ozloglašene Wagner grupe. Cilj? Nasilno rušenje proevropske vlade Moldavije uoči izbora i referenduma o pridruživanju Evropskoj uniji.

Srpska uloga: Obuke pod okriljem BIA?

Da li neko zaista vjeruje da se ovakve obuke mogu sprovesti na teritoriji Srbije bez znanja i odobrenja državnih sigurnosnih službi? Grupa Oktobar, koja djeluje unutar Slobodarskog saveza slobodne Srbije, jasno ističe - ovakva operacija nije moguća bez učešća ili barem prešutne saglasnosti BIA-e, srpske tajne službe. Aleksandar Vulin, bivši direktor BIA-e, sada potpredsjednik vlade Srbije, ne može biti samo nijemi posmatrač. Njegovi dugotrajni i bliski odnosi sa ruskim obavještajnim strukturama, kao i čvrste veze s Republikom Srpskom, ukazuju na nešto mnogo opasnije - moguće saučesništvo u ovoj zaveri.

Obuke u kampovima na teritoriji Republike Srpske, koje su sada na meti međunarodne pažnje, nisu novost. Još prošle godine, ministar odbrane BiH Zukan Helez upozoravao je na postojanje ovakvih kampova, u kojima ruski instruktori sprovode obuke paravojnih snaga. Njegove izjave tada su naišle na ignorisanje i omalovažavanje, ali sada, kada je Moldavija potvrdila ove informacije, postaje jasno da je Balkan, pod pokroviteljstvom proruskih snaga, postao platforma za obuku gerilaca koji žele destabilizovati proevropske vlade.

Vulin - Poveznica između Srbije i Rusije?

Vulinova politička karijera, satkana od promovisanja bliskih veza sa Kremljom, sada ulazi u novu mračnu fazu. Nekadašnji ministar odbrane, zatim ministar policije, a sada potpredsjednik vlade Srbije, Vulin je izgradio reputaciju čovjeka od povjerenja za ruske obavještajne strukture. Njegove nedavne posjete Moskvi, na kojima je održao "intenzivne" sastanke s najvišim predstavnicima ruskih službi, sada se dovode u direktnu vezu s operacijama obuke za destabilizaciju Moldavije.

Pitanje koje se sada nameće: Koliko je daleko Vulin spreman ići kako bi zadovoljio svoje ruske saveznike? Uloga Srbije, koja je formalno kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, u obučavanju pučista za napade na proevropske vlade ne može proći nezapaženo. A javnost ima pravo znati da li Srbija, pod vođstvom Vulina i njemu sličnih, zaista cilja na članstvo u EU ili se igra opasne igre dvostrukih standarda, nudeći svoju teritoriju kao igralište za ruske interese.

Skrivena zavjera ili javna tajna?

Kako je moguće da se gerilski kampovi uspostavljaju u Srbiji, zemlji koja teži ka EU, bez da to izazove bilo kakvu reakciju? Grupa Oktobar otvoreno optužuje Vulina i BIA-u za direktno učešće ili, u najboljem slučaju, za prećutno odobrenje ovih aktivnosti.

Postavljaju se ključna pitanja na koja Vulin i njegovi ljudi moraju dati odgovor:

Da li je Vulin lično učestvovao u organizaciji obuka u Srbiji i Republici Srpskoj za destabilizaciju Moldavije?

Zašto Srbija omogućava ovakve aktivnosti na svojoj teritoriji, dok se istovremeno predstavlja kao kandidat za članstvo u EU?

Ko je sproveo logistiku i koordinaciju ovih "gerilskih kampova"?

Da li će Srbija provesti svoju istragu o ovim kampovima ili će pokušati zataškati čitavu aferu?

Povratak na Banjsko – Opasan presedan

Nedavni oružani sukobi u Banjskoj, na Kosovu, gdje su srpski paravojnici napali kosovske snage, neodoljivo podsećaju na aktuelnu situaciju u Moldaviji. Obuke za nasilne napade organizovane su i tada u Srbiji, a sada se isti obrazac ponavlja na tlu druge države. Da li je Srbija postala baza za paramilitantne grupe koje, pod okriljem države, organizuju napade širom Balkana i istočne Evrope?

Dok Moldavija privodi zavjerenike i otkriva ruske novčane tokove koji stoje iza ove operacije, u Srbiji vlada gromoglasna tišina. No, ta tišina govori mnogo. Vulin i njegove ruske veze predugo su se ignorisale, a sada se Srbija suočava sa međunarodnim skandalom koji bi mogao uništiti njene evropske ambicije.

Ova situacija nije samo pitanje sigurnosti Moldavije, već i stabilnosti cijelog Balkana. Ako Srbija i dalje omogućava obuke paravojnih jedinica koje napadaju proevropske vlade, EU mora ozbiljno preispitati svoj stav prema ovoj zemlji. Aleksandar Vulin mora izaći pred javnost i objasniti svoju ulogu u ovim operacijama. Ako se nastavi ćutanje, pitanje koje ostaje je - Ko je sljedeći na meti ovih gerilskih kampova?

Balkan ponovo postaje taoc proruskih interesa, a odgovori na ova pitanja mogu odrediti sudbinu ne samo Srbije, već i cijele regije.