DVOSTRUKI STANDARDI

Glasnogovornica State Departmenta koja je dala ostavku zbog Gaze: Na pogrešnoj smo strani historije

Hala Rharrit
Foto © US State Department

Hala Rharrit nikada nije očekivala da će donijeti odluku o napuštanju svoje karijere kao američka zvaničnica.

Nakon što se pridružila službi vanjskih poslova 2006. godine, stigla je u State Department. Služila je u Jemenu, Hong Kongu, Kataru...

Prije godinu i po, postala je portparol State Departmenta na arapskom jeziku.

Ali, američka politika o Izraelu i Hamasu zbog napada u Gazi je to promijenila. Ista politika je podijelila stanovništvo u Americi, što se vidi i u velikim protestima. Još dvoje zvaničnika, Josh Paul i Annelle Shelin, također su podnijeli ostavke.

Rharrit je rekla za CNN kako su ona i njene kolege "užasnute" Hamasovim terorističkim napadima 7. oktobra, koji su pokrenuli rat u Gazi.

Kako kaže, svi su očekivali snažne reakcije, ali niko nije predvidio da će ishod biti 34.000 ubijenih ljudi u Gazi.

"U osnovi, zabrinuta sam da smo na pogrešnoj strani historije i tako štetimo našim interesima", navela je ona, misleći na podršku Bidenove administracije.

Ukazala je na "dvostruke standarde" u američkoj politici koji se tiču humanitarne krize i smrti palestinskih novinara u Gazi.

"Kao SAD moramo se pridržavati naših principa. Ne možemo praviti izuzetke. Naši saveznici i naši protivnici gledaju i to povrijeđuje nas kao naciju", objasnio je Rharrit.

Ona je kao glasnogovornica imala zadatak da predstavi američku politiku o ratu publici koja govori arapski jezik. Ali, kako dodaje, teme razgovora su bile "udaljene" od slika koje je javnost svakodnevno imala priliku vidjeti.

"To je zaista ono što smo vidjeli. Kroz ankete smo vidjeli samo rastući antiamerikanizam, kako je naša naklonost opala u cijelom regionu, u zemljama u kojima smo imali odlične odnose", rekao je Rharrit.

Kako je pojasnila, neki su je ohrabrili da nastavi dijeliti svoje utiske jer se to prenosi "najvišim nivoima naših kreatora politike". Međutim, drugi su je odbacili, te su joj rekli kako odbija raditi svoj posao.

"Pojam da smo mi saučesnici u ubistvima tih civila je veoma teška i poražavajuća stvar koju diplomata mora sebi priznati", objasnila je ona.

Iako je administracija rekla da Izrael mora učiniti više da zaštiti civile i propusti humanitarnu pomoć, SAD su nastavile da isporučuju oružje Izraelu uprkos rastućoj reakciji, čak i od najviših američkih zvaničnika.

Rharrit je rekla i da joj je dosta kolega prišlo i reklo da se osjeća isto kao i ona, samo nisu u mogućnosti da to kažu.