Sedmog aprila 1866. izašao je prvi broj Bosanskog Vjestnika. Štampan je u prvoj sarajevskoj štampariji Pečatnji Injata - Soprona Zemunski.
Štampar Ignjat Sopron, na poziv bosanskog vezira Šerifa Osman Paše, otvorio je prvu štampariju, Sopranovu pečatnju u Sarajevu i pokrenuo prve novine štampane u Bosni - nedeljnik "Bosanski vjestnik".
Vjestnik je bio list političkog i zabavno-poučnog sadržaja, a uređivao ga je Ignjat Sopron. Prvo štampano djelo bila je pjesma posvećena Topal- Osman paši.
Bosanski Vjestnik je ne samo prvi list štampan u Sarajevu već i početak moderne i redovne štampe u Bosni i Hercegovini.