Nekoliko hiljada građana okupilo se danas na Trgu slobode u Tuzli kako bi iskazali podršku svojim sugrađanima oboljelim od raka, koji još uvijek nisu u mogućnosti da prime neophodnu radioterapiju.
Suze i emocije obilježile su protest, jer su se prisutni prisjetili onih koji su izgubili bitku zbog nedostatka odgovarajuće medicinske njege.
Veliki broj onkoloških pacijenata liječenih u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla suočava se s neizvjesnošću, jer su aparati za radioterapiju prestali raditi. Pacijenti su prisiljeni tražiti pomoć u drugim zdravstvenim centrima, no dugačke liste čekanja dodatno komplikuju njihovo liječenje. Iako je najavljeno nabavljanje novog linearnog akceleratora, oprema još uvijek nije stigla u UKC Tuzla.
U proteklih godinu i po dana, mnogi pacijenti nisu preživjeli jer nisu uspjeli na vrijeme dobiti potrebnu terapiju. Upravo zbog njih, okupljeni građani su danas poslali snažnu poruku. Inicijator protesta, Mirza Mustafagić, izrazio je duboko žaljenje zbog stravičnih posljedica kašnjenja u pružanju medicinske njege. Mustafagić je posebno istaknuo slučajeve poput smrti žene od 45 godina, koja je preminula jer nije dobila pravovremenu terapiju.
Okupljeni su na protestu naglasili da ovaj problem nije samo pitanje zdravstva, već je to pitanje koje pogađa cijelo društvo. Mustafagić je prenio priče onkoloških pacijenata, uključujući majku troje djece koja je mjesecima čekala na radioterapiju, naglašavajući koliko je situacija teška.
Tuzlak Damir Avdić je preminuo nedavno, a njegova porodica smatra da je nedostatak adekvatne medicinske opreme direktno utjecao na njegovu smrt. Njegov punac, Izudin Salihović, rekao je da su svi pokušaji liječenja bili uzaludni jer radioterapijski aparat nije bio dostupan na vrijeme.
Na protestu se oglasila i Jasna Zečević, direktorica Udruženja Vive žene, koja je izrazila nevjericu u pogledu rješavanja problema i sumnje u najavljeno potpisivanje ugovora između UKC-a Tuzla i mostarske firme. Naglasila je da građani ne bi trebali biti ti koji rješavaju ovakve situacije, već nadležne institucije.
Podsjetimo, Univerzitetski klinički centar Tuzla je u nekoliko navrata pokušao osigurati nabavku novog linearnog akceleratora i ostale opreme potrebne za radioterapiju, ali su tenderi često bili osporavani žalbama drugih kompanija. Iako je najnoviji tender donio odluku u korist kompanije Inel-Med d.o.o. iz Mostara, jedna od firmi iz Tuzle je najavila podnošenje tužbe, što dodatno produžava agoniju pacijenata.