Nakon višesedmičnih zastoja i napetih pregovora, treći nastavak konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Sarajeva zakazan je za 16. juli, a prema najnovijim informacijama, politički dogovor između SDP-a i NiP-a otvorio je put ka izboru novog gradonačelnika i rukovodstva Gradskog vijeća.
Ključni pomak postignut je kada je NiP pristao da podrži određene kadrovske zahtjeve SDP-a, u zamjenu za imenovanje Emira Biće za dopredsjedavajućeg Gradskog vijeća. NiP je zauzvrat SDP-u ponudio kontrolu nad direktorskom pozicijom u Javnom preduzeću “Sarajevo”, što je bio predmet ranijeg neslaganja.
No, dogovor nije postignut samo na nivou gradske uprave. U igru je ušla i pozicija direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), oko koje su se vodile višemjesečne tenzije. SDP je insistirao na imenovanju Alena Pilava, dok je NiP bezuspješno pokušavao da postavi Ismeta Gavrankapetanovića.
Prema izvorima bliskim pregovorima, kompromis je postignut zahvaljujući koordinaciji kantonalnih odbora ovih stranaka, što je omogućilo deblokadu procesa izbora gradonačelnika.
Kao kandidat za prvog čovjeka glavnog grada ostaje Samir Avdić (NiP), dok će funkcije njegovih zamjenika obavljati Mirela Džehverović (Naša stranka) i Predrag Puharić (SDP), koji trenutno vrši dužnost gradonačelnika. Predsjedavajući Gradskog vijeća biće Alen Girt (Naša stranka), a njegovi zamjenici Emir Bićo (NiP) i još jedan predstavnik iz redova SDP-a, čije ime još nije potvrđeno.
Predstojeća sjednica bi tako mogla označiti kraj institucionalnog zastoja i donijeti stabilnost u radu Gradskog vijeća Sarajeva, barem za sada.