BUDŽET KAO ALAT U IZBORNOJ KAMPANJI

Gradonačelnik Bihaća isplatio više od 500.000 KM „federalne“ pomoći zaposlenicima Gradske uprave !?

Elvedin Sedić
Foto © Sedić: Budžetskim parama do naklonosti zaposlenih u Gradskoj upravi

Zvuči nevjerovatno - u želji da pojača naklonost zaposlenika Gradske uprave pred 6.oktobar, gradonačelnik Elvedin Sedić (POMAK) isplatio je svakom od 290 zaposlenika administracije 1768 KM .

Ukupni iznos kojim je Sedić „pojačao ljubav“ zaposlenika Gradske uprave pred izlazak na birališta je veći od 500.000 KM.

Upravo je kontraverzan i suspektan tajming bhaćkog gradonačelnika da svojim zaposlenicima isplati 64 posto ove pomoći, kada je rok za isplatu ukupne sume od 2768 KM šest mjeseci?! Federalna uredba ne propisuje obavezu isplate ove pomoći, ali Sedić je „osjetio“ obavezu da to učini i pomenuti iznos isplatio je 12.septembra.

Žurba je „opravdana“ jedino zbog podrške glasačkoj mašineriji a 300 zaposlenika sa porodicama je značajan birački kapital koji može biti odlučujući u konačnom srazu sa protivkandidatom Rusmirom Musom (SDA).

Osim ove isplate gradonačelnik Sedić je sve zaposlene obradovao stimulacijom od 10 posto za avgustovsku platu. Po ovom osnovu budžet Grada je olakšan za 70.000 KM. Zaposleni se doista nemaju pravo žaliti na gradonačelnikovo velikodušno posezanje za budžetskim sredstvima kad su ta sredstva završila u njihovim džepovima. Inače, iz ovogodišnjeg budžeta Grada od 41 miliona KM, 8,3 miliona ide na bruto plate zaposlenih plus naknada troškova zaposlenih u visini od 1,1 miliona KM.

Zulić:  Odmah isplatio svakom zaposleniku "hediju"  od 2768 KM
Foto © Zulić: Odmah isplatio svakom zaposleniku "hediju" od 2768 KM

Osim gradonačelnika Sedića a prije njega , zaposlenicima NP „Una“ isplatio je ukupnu sumu od 2768 KM po zaposleniku uspostavljeni v.d. direktora Alen Zulić (POMAK). Zulićeva kupovina povjerenja zaposlenika koštala je oko 105.000 KM. Zakonski osnov za ovu isplatu nije sporan.

Vlada FBiH je na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, s ciljem ublažavanja ekonomskih posljedica uzrokovanih rastom cijena osnovnih životnih namirnica donijela Uredbu kojom se uređuje pravo na isplatu pomoći od strane poslodavca, dinamika isplate i način realizacije. Poslodavac može, na osnovu ove uredbe, izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu do 2.768 KM. Ova pomoć se ne smatra plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu.