''Na ovaj historijski datum sa pijetetom i dubokom zahvalnošću sjećamo se bh. patriota koji su nesebično dali svoj život za slobodu koju danas imamo.Neka nam ovaj dan bude nadahnuće više da gradimo bolju, ljepšu i sigurnu domovinu i državu svih njenih građanki i građana'', napisala je između ostalog u svojoj čestici gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
''Nastala iz naroda, na temeljima slavne antifaštičke borbe i tradicije, hrabro i časno branila je i odbranila Bosnu i Hercegovinu, njenu samostalnost i opstojnost. Svim pripadnicima Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, porodicama palih boraca, ratnim vojnim invalidima i demobilisanim borcima čestitamo 15. april - Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine. - poručila je Karić.
Ukazom Predsjedništva tadašnje Republike Bosne i Hercegovine (RBiH), 15. aprila 1992. godine formirana je Armija Republike Bosne i Hercegovine kao odgovor na agresiju koja je uslijedila nedugo nakon uspješne provedbe referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Svake godine, 15. april obilježava se kao dan ustroja Armije RBiH u čiji su sastav ušle jedinice tadašnje Teritorijalne odbrane i Patriotske lige BiH (PLBiH), te brojni dobrovoljci koji su se žrtvovali u odbrani domovine.
Tokom četverogodišnjeg odbrambeno-oslobodilačkog rata Armija RBiH stasala je u respektabilnu vojnu silu koja je brojala više od dvjesto hiljada pripadnika.
U sklopu Armije RBiH djelovalo je sedam korpusa koji su obuhvatali regije - sarajevsku, tuzlansku, zeničku, travničku, mostarsku i regiju sadašnjeg Unsko-sanskog kantona, te područje Konjica i okolice.
Tekovine koje je branila i odbranila Armija RBiH danas baštini Drugi pješadijski (rendžerski) puk Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH), koji je prisutan u svim dijelovima Bosne i Hercegovine i predstavlja najvažniji faktor njegovanja historijskog identiteta Armije RBiH.
Petnaesti april je značajan datum u modernoj historiji Bosne i Hercegovine, jer su tog dana zvanično formirane snage koje su uprkos brojnim iskušenjima, uspjele odbraniti državu BiH.