REAKCIJA

Gradonačelnik Barcelone kritikovao Izrael nakon zabrane ulaska: “Pokušavaju sakriti kršenja prava Palestinaca”

Jaume Collboni
Foto © EPA-EFE

Gradonačelnik Barcelone Jaume Collboni oglasio se nakon što mu je Izrael zabranio ulazak u zemlju, ističući da Tel Aviv ovom odlukom pokušava izolirati palestinski narod i sakriti od svijeta kršenja ljudskih prava u Gazi.

Collboni, čiji je grad prekinuo službene veze s Izraelom, na Instagramu je napisao na katalonskom jeziku da su ga palestinske kolege iz Ramale i Betlehema pozvale da iz prve ruke vidi realnost života u palestinskim gradovima.

Plan putovanja uključivao je sastanke u Jerusalemu s ljevičarskim izraelskim grupama B’Tselem i Peace Now, polaganje vijenaca na grobove bivšeg izraelskog premijera Jicaka Rabina i predsjednika Palestinske uprave Jasera Arafata, te posjetu novom kampu u Amanu kojim upravlja UNRWA, agencija UN-a za palestinske izbjeglice koju Izrael optužuje za saradnju s terorističkim grupama.

“Odluka o zabrani ulaska delegaciji Barcelone je neprijateljski čin. To samo jača našu odlučnost za mir, pravdu i priznavanje prava palestinskog naroda. Njihov glas je i naš”, zaključio je Collboni.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada Barcelona nastavlja podršku Palestini, dok gradonačelnik nastoji naglasiti važnost međunarodne solidarnosti i svijesti o ljudskim pravima u regiji.


Znate više o temi ili prijavi grešku