
Richard Grenell, bivši specijalni izaslanik predsjednika Donalda Trumpa za specijalne misije, ponovo je kritizirao premijera Kosova Albina Kurtija, tvrdeći da Kosovo treba pouzdane partnere koji će doprinositi stabilnosti Balkana.
U svojoj novoj objavi na društvenoj mreži X, Grenell je istakao da su Sjedinjene Američke Države u prošlosti radile na uspostavi mira na Balkanu, ali da bez partnerskih vlada koje podržavaju dugoročne i stabilne političke ciljeve, takav mir neće biti moguć.
Grenell je naveo da, iako ima mnoge prijatelje na Kosovu, u Albaniji i Srbiji, Kurtijeva vlada nije bila pouzdana niti pod Trumpovim, niti pod Bidenovim mandatom. On je istakao kako su i republikanci i demokrate, ali i međunarodna zajednica, redovito kritizirali Kurtija zbog njegovih jednostranih odluka koje su destabilizirale region. EU i NATO su, prema Grenellu, takođe izrazili zabrinutost zbog Kurtijeve politike.
Dugoročni negativni utjecaj Kurtijevih postupaka, tvrdi Grenell, očituje se i u ekonomskoj stagnaciji na Kosovu. On je naglasio da američke kompanije proširuju svoje tržište u Albaniji i Srbiji, ali izbjegavaju investirati u Kosovo upravo zbog Kurtijevih poteza koji su, prema njegovim riječima, protivni svim ključnim američkim inicijativama, bez obzira na to koji je predsjednik u Bijeloj kući.
Grenell je također optužio Kurtija za korištenje “lažnih tvrdnji” o bliskosti Kosova sa SAD-om, naglašavajući da je njegova retorika u suprotnosti s njegovim djelovanjem. On smatra da je Kurti doveo odnose između Kosova i SAD-a do najniže tačke, što su priznali i evropski lideri, NATO, pa čak i administracija Joea Bidena.
S druge strane, Grenell je u prošlosti pokazivao podršku bivšem premijeru Kosova, Ramushu Haradinaju, s kojim je dijelio slične stavove o strateškim odnosima Kosova sa Sjedinjenim Američkim Državama, posebno u pogledu članstva Kosova u NATO. Grenell je istakao kako je njegova posvećenost Balkanu i stabilnosti regije ključna za njegovu novu ulogu u Trumpovoj administraciji.
Grenellova oštra kritika Kurtija, koji je, kako se čini, postao kamen spoticanja u pregovorima na Balkanu, jasno pokazuje da politika koja se temelji na jednostranim odlukama i konfrontacijama s međunarodnim partnerima neće dovesti do dugoročne stabilnosti za Kosovo i cijeli region.