
Palestinski pokret Hamas reagovao je na vijest o smrti pape Franje, ističući da je on bio „dosljedan zagovornik legitimnih prava palestinskog naroda, posebno kroz svoju nepokolebljivu osudu rata i djela genocida nad narodom Gaze“.
Lider Katoličke crkve preminuo je u 88. godini života, nakon što je početkom godine proveo više od mjesec dana u bolnici. Tokom svog pontifikata, papa Franjo je neprestano ukazivao na humanitarnu krizu u Gazi, ali i na druge sukobe širom Bliskog istoka i svijeta, uvijek pozivajući na dijalog, mir i međunarodnu odgovornost.
Njegova smrt predstavlja veliki gubitak za sve one koji su se zalagali za mir i ljudsko dostojanstvo, uključujući i brojne Palestince, koji su ga cijenili bez obzira na to što su većinski muslimani.
„U više navrata izrazio je protivljenje agresiji i ratovima širom svijeta i bio je među istaknutim vjerskim glasovima koji su osudili ratne zločine i djela genocida koja se vrše nad našim palestinskim narodom u Pojasu Gaze“, navodi se u saopćenju Hamasa.
Neposredno prije smrti, u uskršnjoj poruci objavljenoj na službenoj stranici Vatikana, papa je napisao: „Rastući val antisemitizma širom svijeta zabrinjava. Ipak, mislim i na ljude Gaze, a posebno na tamošnju kršćansku zajednicu, gdje strašan sukob i dalje uzrokuje smrt i razaranje te stvara dramatičnu i žalosnu humanitarnu situaciju.“
U novembru 2024. godine papa Franjo je pozvao na međunarodnu istragu o mogućem genocidu u vezi s izraelskim vojnim djelovanjem u Gazi – što je predstavljalo rijedak i vrlo oštar oblik kritike iz Vatikana. Taj poziv izazvao je brojne reakcije, posebno u Izraelu.
„Prema nekim stručnjacima, ono što se događa u Gazi ima karakteristike genocida. To treba pažljivo istražiti kako bi se utvrdilo odgovara li tehničkoj definiciji koju su formulirali pravnici i međunarodna tijela“, napisao je papa u knjizi pripremljenoj za Jubilej 2025.
Papa Franjo je i ranije imao blizak odnos s palestinskim narodom. Tokom posjete Betlehemu 2014. godine, zaustavio se i pomolio kod zida koji je Izrael izgradio kako bi spriječio ulazak palestinskih napadača. Taj trenutak zabilježen je na fotografijama koje su postale simbol među palestinskim kršćanima.
Čak i tokom boravka u bolnici, papa je, prema izvještajima, kontaktirao kršćanske lidere u Gazi kako bi im izrazio podršku i osudio „ubijanje djece, bombardovanje škola i bolnica“.
Visoko pozicionirani član Hamasa, Bassem Naim, izjavio je: „Bio je jedan od najistaknutijih zagovornika legitimnih palestinskih prava, a njegovi jasni i principijelni stavovi protiv rata i genocida koji se u posljednjim mjesecima vrši nad palestinskim narodom u Gazi su dobro poznati. Gubitak tako značajne i posvećene ličnosti stvoriće prazninu koju je teško popuniti.“
Mnogi Palestinci smatraju da su izgubili važnog saveznika i moralni autoritet, u trenutku kada rat u Gazi i dalje traje bez naznaka primirja ili dogovora o oslobađanju talaca, jer Hamas i Izrael međusobno odbacuju ponuđene uslove za sporazum.