
Borba bikova u selu Bijelo Polje kod Kaknja, koja svake godine okuplja hiljade posjetilaca, umalo je prerasla u katastrofu kada su tokom takmičenja vrata arene ostala otvorena, omogućivši dvojici bikova da izlete među gledaoce. Srećom, niko nije povrijeđen, ali incident je izazvao paniku i rasplamsao raspravu o bezbjednosti i etičnosti ovakvih manifestacija.
Prema informacijama portala Index.hr, iako su gledaoci prošli bez fizičkih povreda, šok i strah koji su zavladali arenom dovoljno govore o potencijalnoj opasnosti s kojom se publika suočila. Ovaj događaj ponovo stavlja pod lupu organizacijske propuste i dovodi u pitanje standarde sigurnosti na ovim manifestacijama.
Borbe bikova, ili tzv. koride, u Bosni i Hercegovini imaju dugu tradiciju, naročito u ruralnim krajevima gdje su dio kulturnog identiteta i nasljeđa. Najveće i najpoznatije – poput Čevljanske i Grmačke koride – okupljaju desetine hiljada ljudi, a procjene govore da tokom ljeta ove manifestacije privuku i do 100.000 posjetilaca iz regije i dijaspore.
Za razliku od krvavih borbi u Španiji, Portugalu ili južnoj Francuskoj, u BiH i Hrvatskoj bikovi se bore bez ljudske intervencije, a cilj je nadjačati protivnika i natjerati ga na povlačenje. Ipak, to ne sprječava brojne udruge za zaštitu životinja da upućuju ozbiljne kritike, upozoravajući na stres, iscrpljenost i povrede životinja, kao i na opasnost po gledaoce.
Hrvatske bikijade, najčešće organizovane u Dalmatinskoj zagori (Šestanovac, Radošić, Dicmo, Ogorje), legalizovane su kroz izuzetak u Zakonu o zaštiti životinja, pod opravdanjem očuvanja “tradicionalnih takmičenja”.
Incident u Bijelom Polju ponovo pokreće pitanje – koliko daleko se smije ići u ime tradicije i ko snosi odgovornost kada se kulturna baština pretvori u potencijalnu opasnost za ljude i životinje?