SISTEM U KOLAPSU, PACIJENTI NA ČEKANJU MJESECIMA

Haos u zdravstvu KS: Nema ljekara, liste čekanja sve duže, rješenja nigdje

Dom zdravlja otoka

Haos u sarajevskom zdravstvu: Pacijenti mjesecima čekaju specijalističke preglede

Dugotrajno čekanje na specijalističke preglede u domovima zdravlja Kantona Sarajevo postalo je svakodnevna realnost za građane. Nedostatak medicinskog kadra, ogromne gužve, prenatrpani termini i komplikovan sistem naručivanja doveli su do situacije u kojoj pacijenti čekaju na preglede i po nekoliko mjeseci. I dok su nezadovoljni pacijenti sve glasniji, postavlja se pitanje – da li nadležni išta preduzimaju da riješe ovaj problem?

Sistem koji ne funkcioniše

Elektronski sistem naručivanja uveden je prije nekoliko godina s ciljem da unaprijedi dostupnost zdravstvenih usluga i smanji liste čekanja. Međutim, u praksi se pokazalo da ovaj sistem ne funkcioniše kako je zamišljeno. Ljekari s primarnog nivoa zdravstvene zaštite često se žale na tehničke i organizacione probleme vezane za liste čekanja, ali rješavanje ovih problema ostaje sporo i neefikasno.

Problem dodatno produbljuje hronični nedostatak ljekara specijalista, posebno neurologa, radiologa i pedijatara. Iako je donijeta odluka da se zaposli dodatni medicinski kadar, taj proces se odugovlači administrativnim procedurama, konkursima i birokratskim preprekama.

Hitni pacijenti imaju prednost, ali šta je s ostalima?

Dok se tvrdi da hitni i onkološki pacijenti ne čekaju i da za njih uvijek postoji slobodan termin, liste čekanja su najizraženije kod kontrolnih pregleda i drugih specijalističkih usluga koje, prema procjeni sistema, nisu medicinski hitne. Međutim, za mnoge pacijente i njihovo zdravstveno stanje svaki dan odgađanja može značiti pogoršanje bolesti.

Mogu li građani pronaći rješenje?

Jedna od opcija koju pacijenti imaju jeste da potraže uslugu u drugom domu zdravlja unutar Kantona Sarajevo, bez obzira na mjesto prebivališta. U okviru javne zdravstvene ustanove funkcioniše devet domova zdravlja i 87 ambulanti, što omogućava pacijentima da pokušaju pronaći kraće liste čekanja u nekoj od drugih jedinica.

Međutim, ovaj sistem nije rješenje problema, već samo privremena mjera u kojoj se teret prebacuje s jednog preopterećenog doma zdravlja na drugi. Suštinsko pitanje ostaje – kada će zdravstvene institucije konačno pronaći sistemsko rješenje za hronične probleme u kantonalnom zdravstvu?