PRIZNANJE ZA BILAJBEGOVIĆA

Harisova dva dokumentarna filma sada su dio Filmskog arhiva Austrije

Haris Bilajbegović
Foto © Bilajbegović-multitalent

„Veoma sam sretan zbog toga“, kaže Haris Bilajbegović iz Villacha u Austriji, porijeklom iz Sanskog Mosta, čija su dva dokumentarna filma odnedavno dio Filmskog arhiva Austrije.

Bilajbegović je autor dva filma koji obrađuju ratni period u BiH, konkretno 1992. godinu i zločine počinjene u selima oko Sanskog Mosta. Film „Most“ koji traje 11 minuta dobitnik je niza međunarodnih nagrada između ostalih i prvih nagrada na festivalima kratkog dokumentarnog filma u Londonu i Moskvi, a dokumentarni film „Svjedok“ (43 minute) takođe je nagrađivan.

Haris Bilajbegović
Foto © Bilajbegović-multitalent

Filmski arhiv Austrije je organizacija za otkrivanje, rekonstrukciju i čuvanje austrijskih filmskih dokumenata – bilo da se radi o filmovima, literaturi o filmu i filmu ili filmskim časopisima. Sa preko 260.000 filmskih naslova, 2.000.000 fotografija i filmskih kadrova, 48.000 filmskih programa, 16.000 plakata, 30.000 knjiga i velikom kolekcijom opreme, dokumenata i kostima, najveća je arhivska kuća u Austriji.

Od austrijskih produkcija prije 1945. sačuvanih u cijelom svijetu, preko 95 posto je pohranjeno u ovoj filmskoj arhivi. Filmarhiv Austrija je najznačajnija zbirka austrijske filmske baštine,a za Bilajbegovića značajno priznanje za njegov rediteljski rad. Bilajbegović je osim toga i glumac, kaskader, certificirani trener borilačkih vještina i prevencije nasilja.

Haris Bilajbegović  Naslovi dva Bilajbegovićeva filma.
Foto © Naslovi dva Bilajbegovićeva filma.

Majstor je Wing Tsuna. Njegov život je filmska priča. Počeo je kao zidar u Austriji, uzimao časove glume i kaskaderstva , potom upisao novinarstvo i komunikologiju na Univerzitetu u Klagenfurtu. Završio je pedagogiju i odbranio doktorsku tezu 2009. godine na temu „ Razvoj ličnosti djece u kineskoj borilačkoj vještini Wing Tsun“.