vladajuća većina Plenkovića i DP-a u Hrvatskoj

HDZ i Domovinski pokret bliže formiranju parlamentarne većine bez SDSS-a

Andrej Plenković fbhdz

Sve su jasniji obrisi nove vladajuće većine HDZ-a i Domovinskog pokreta.

Nakon jučerašnjih neformalnih razgovora koje je šef HDZ-a i tehnički premijer Andrej Plenković vodio s DP-ovcima u kafiću Gondola kod Vukovara, načelni dogovor je postignut. Plenković je, prema neslužbenim informacijama, pristao odreći se SDSS-a i njegovog predsjednika Milorada Pupovca, barem formalno.

SDSS tako ne bi trebao biti dio vlade ni vladajuće većine, što je osnovni uvjet DP-a. Naravno, ta stranka koja u saboru predstavlja srpsku manjinu i dalje može dizati ruke za Plenkovićeve zakone i podebljavati većinu. No jasno je da će pozicije biti bitno drukčije. Uostalom, SDSS je do sada imao i svoju ministricu u vladi - Anju Šimpragu, što u braku HDZ-a i DP-a više ne dolazi u obzir.

Kako bi trebala izgledati većina HDZ-a i DP-a

Ono što je sada izgledno jest da će u novoj većini, osim HDZ-a i DP-a, sudjelovati preostali manjinski zastupnici kada oduzmemo SDSS.

HDZ za sljedeću sedmicu planira razgovor s predstavnicima manjina koji je zapravo ključan za formiranje vlade, možda i važniji od nove runde pregovora s DP-om jer je dogovor s potonjima praktički gotova stvar ako u jednadžbi nema SDSS-a. Plenković sada mora uvjeriti pet manjinaca, bez kojih većine nema, da bez SDSS-a uđu u vladajuću većinu s DP-om prema kojem nemaju osobite simpatije.

Neslužbeno isplivalo je i da je među pet manjinskih zastupnika još upitan predstavnik italijanske nacionalne manjine Furio Radin, koji je ranije bio dosta kritičan prema DP-u, no u obzir treba uzeti i da je Radin bio pouzdan saveznik Plenkovića i HDZ-a pa je i dalje vjerovatnije da će biti dio većine nego da neće.

Izgledno je da će dio većine biti i Vesna Vučemilović, sestra Miroslava Škore, koja je već dala ostavke na sve dužnosti u Hrvatskim suverenistima, s kojima je ušla u sabor, a sad je i na izlaznim vratima te stranke.

Kako bi trebala izgledati većina HDZ-a i DP-a.

Za postizanje većine od 76 zastupnika Plenkoviću je, dakle, bilo ključno odreći se Pupovca. A šef HDZ-a, koji je s SDSS-om godinama blisko sarađivao, nije to učinio lako.

Odreći se Pupovca No na kraju je, barem na formalnoj razini, pristao odreći se Milorada Pupovca, što će mu, po svemu sudeći, osigurati novi mandat kao predsjednika vlade. Pupovcu i SDSS-u će se vjerovatno odužiti na neki drugi način.

Naravno, ne treba isključiti mogućnost da Plenković formira vladu s DP-om bez SDSS-a, a da kasnije krene u preslagivanje i da u vladu naknadno uđu neki novi akteri, a DP ili dio DP-a izađe iz nje. Naravno, u toj bi varijanti u igru ponovno ušao SDSS. Kako god bilo, jasno je da Plenković neće imati tako lagodnu poziciju kakvu je imao posljednje četiri godine.

Kako je najavio Plenkovićev glasnogovornik Marko Milić, u utorak će biti održan novi službeni sastanak pregovaračkih timova HDZ-a i DP-a i tada bi trebale biti definirane konture parlamentarne većine. Sljedeće sedmice trebala bi se dogovarati i struktura nove vlade.

  • Približili smo stajališta u vezi formiranja stabilne većine i vlade. Rekao bih da smo blizu dogovora - rekao je Milić.
Većina HDZ-a i DP-a trebala bi izgledati ovako:
Foto © Većina HDZ-a i DP-a trebala bi izgledati ovako